Kdo získá Prahu? Strany vybírají kandidáty na primátora, ve hře jsou Krnáčová, Udženija i Pospíšil

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
4. 12. 2017 5:30
Obhajobu mandátu pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) se pokusí ztížit kandidáti ODS, TOP 09 i pirátů. Občanští demokraté by mohli postavit Alexandru Udženiju nebo Bohuslava Svobodu a část TOP 09 se snaží přesvědčit nového předsedu Jiřího Pospíšila, aby byl jejich jedničkou na kandidátce. Piráti lídra stále hledají.
Po sněmovních volbách svedou strany souboj o pražský magistrát.
Po sněmovních volbách svedou strany souboj o pražský magistrát. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Výsledky říjnových poslaneckých voleb v hlavním městě znásobily politické ambice minimálně tří stran. TOP 09, piráti i ODS se za necelý rok pokusí vyhrát komunální volby v Praze a hnutí ANO pomýšlelo na vítězství už před podzimním hlasováním do sněmovny. A proto politické strany už teď vybírají vhodného kandidáta na post primátora hlavního města. 

Střet o magistrát mohou ovládnout dvě výrazné ženy. Křeslo chce pro sebe a hnutí ANO udržet nynější primátorka Adriana Krnáčová. Někteří členové ODS chtějí proti ní postavit bývalou radní Alexandru Udženiju. Část TOP 09 přesvědčuje nového předsedu strany a exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby vedl jejich kandidátku. A piráti svého lídra stále hledají, zatím nemají ani osobnosti v užším výběru a nakonec nejspíše vyberou novou tvář. Většina jejich magistrátních zastupitelů se totiž stala poslanci.

Všechny čtyři zmíněné strany mají přitom alespoň podle výsledků poslaneckých voleb podobné šance na úspěch. ANO získalo 20,4 % hlasů voličů v hlavním městě, piráti skončili druzí se skoro 18 %, ODS byla třetí a TOP 09 čtvrtá s výsledkem na úrovni zhruba 13 %. 

Udženija je přesvědčená, že si mají občanští demokraté jít příští rok na podzim pro volební vítězství. Jestli bude lídryní, není ještě jasné. Část kolegů by ji sice chtěla vidět na pozici kandidátky na primátorku, ale místopředsedkyně se ještě sama nerozhodla, zda by takovou roli přijala.

"Nejsem ještě rozhodnutá. Jestli si to někdo přeje, nebo mi dává polibky smrti, tak má smůlu. Kolegové nyní přemýšlí, koho postavit jako jedničku, a v jejich úvahách jsem i já," říká Udženija s tím, že nyní chce zaměřit pozornost hlavně na stranický kongres, kde se pokusí obhájit křeslo první místopředsedkyně ODS. 

Až pak přijde v ODS na řadu plánování komunálních voleb v Praze. Platí přitom, že občanská demokracie začne o kandidátovi na primátora jednat zhruba na přelomu března a dubna. Vedle Udženije se mezi favority může objevit i bývalý primátor a nynější poslanec Bohuslav Svoboda

Stejně jako ODS se i ostatní strany teprve budou rozhodovat, pravděpodobně se tak stane na jaře příštího roku. Nicméně například ANO už má výraznou favoritku: Adrianu Krnáčovou. Ta má podporu řady kolegů z hnutí včetně krajského předsedy Jana Říčaře, ale potřebuje definitivně přesvědčit i šéfa ANO Andreje Babiše. "Ano, chci kandidovat," potvrdila Krnáčová.

"Ale celý proces nominací a sestavování kandidátek začne až na jaře. Práce pro město mě naplňuje a chtěla bych v ní pokračovat. Podařilo se nám spoustu dobrých věcí a ještě hodně podaří," dodala primátorka. Několikrát sice čelila pokusu o odvolání z vedení magistrátu, ale nakonec spory v koalici i ve vlastním hnutí ANO ustála a pozici si udržela.

Výrazným mužem, o kterém se nyní kvůli blížícím se komunálním volbám často hovoří, je bývalý ministr spravedlnosti ODS a nyní europoslanec Jiří Pospíšil. Mezitím přešel k TOP 09 a před několika dny nahradil Miroslava Kalouska ve funkci předsedy této strany. Část kolegů z TOP 09 Pospíšila přemlouvá již od léta, aby je vedl v komunálních volbách. "Uvnitř TOP 09 se hovoří o možné kandidatuře, je to ale otevřená otázka a rozhodovat se bude na jaře," nechtěl předbíhat ani Pospíšil s tím, že má v plánu udělat to, co bude nejvýhodnější pro TOP 09.

Je však třeba dodat, že strana nemá v Praze výrazné a silné tváře, ale současně nutně potřebuje v metropoli uspět a získat vedení magistrátu pro sebe, aby na sebe po neúspěchu v parlamentních volbách upozornila. Není tak vyloučená ani varianta, že TOP 09 osloví třeba lidovce nebo starosty s návrhem společné velké kandidátky.

Kalousek se zachoval charakterně, integrace pravice není reálná, spolupráce ano, strana bude hovořit více hlasy, křesla v europarlamentu se nevzdám | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy