Nové metro a dostavba čističky. Praha schválila investice na příští rok

Adam Váchal Adam Váchal
30. 11. 2017 12:03
Pražští radní schválili rozpočet pro příští rok. Schodek přesahuje 15 miliard korun. Na investice Praha vyčlenila 16,77 miliardy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zastupitelé hlavního města Prahy schválili rozpočet pro rok 2018. Ten počítá s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy korun. Schodek město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků.

Proti rozpočtu se ohradila opozice. "Je to špatný rozpočet v dobrých časech. Dlouhodobě kritizujeme nárůst běžných výdajů. Chybí nám tam mnohem více peněz na investice," řekla před hlasováním zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Rozpočet vedle občanských demokratů nepodpořili piráti a TOP 09.

Běžné výdaje pro příští rok podle nového rozpočtu budou činit 53,38 miliardy korun. To je zhruba o čtyři miliardy více oproti letošnímu roku. Nejvíce peněz přitom půjde do dopravy - 19,55 miliardy korun. Druhou největší položkou je školství, kam zamíří 12,8 miliardy korun. Podle náměstkyně primátorky Evy Kislingerové, která je zodpovědná za přípravu rozpočtu, je nárůst běžných výdajů zapříčiněn mimo jiné zvyšováním mezd.

Na investice Praha vyčlenila 16,77 miliardy korun. I v tomto případě největší část peněz ukrojí doprava. Město do ní v příštím roce plánuje investovat 4,9 miliardy korun, z toho 1,46 miliardy činí prostředky, které město převede z letošního roku. Po dopravě bude Praha nejvíce investovat do městské infrastruktury, na kterou vyčlení 2,51 miliardy korun. Z toho 757 milionů tvoří opět nevyčerpané finance z letošního roku.

"Mezi klíčové stavby příštího roku bude patřit příprava nové trasy metra linky D, na kterou bude vyčleněno 1,719 miliardy korun. Peníze půjdou především na geologický průzkum a výkup pozemků," popisuje Kislingerová. Druhou největší  stavbou příštího roku bude dostavba nové čistírny odpadních vod, na kterou magistrát vyčlenil 1,13 miliardy korun. "Předpokládáme, že čistírna odpadních vod bude v roce 2018 dokončena," dodává Kislingerová.

Stovky milionů Praha v příštím roce investuje do výstavby nových a opravy stávajících tramvajových tratí či například rekonstrukce pražského Výstaviště.

Koalice hnutí ANO, Trojkoalice a ČSSD byla na čtvrtečním zastupitelstvu kritizována ze strany opozice. Podle té vedení metropole špatně investuje. "Město převádí do dalšího roku pět miliard korun, protože je nedokáže proinvestovat," stěžuje si Udženija.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy