Soud vyslechne Ďuričkovu svědkyni kvůli vraždě Kočky

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2015 12:04
Tvrdí, že servírka z místa činu by do případu mohla vnést nové světlo. Až poté soudní senát určí, zda povolí obnovu Ďuričkova trestního řízení.
Ďuričko u soudu.
Ďuričko u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský městský soud se rozhodl vyslechnout svědkyni, kterou mu ve středu navrhl hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu podnikatele Václava Kočky.

Až poté soudní senát určí, zda povolí obnovu Ďuričkova trestního řízení. Zasedání bude pokračovat v červnu. Ďuričko si odpykává ve vězení 12,5 roku.

Tvrdí, že servírka z místa činu by do případu mohla vnést nové světlo.

"Střílel jsem do stropu"

"Jsem odsouzen za vraždu jako bestiální vrah. Nikdo se nezabýval tím, že jsem bránil nejen sebe, ale i těhotnou přítelkyni v sedmém měsíci," řekl soudu.

"Střílel jsem do stropu, takže jaká vražedná střelba, jaký vražedný úmysl? Na nikoho jsem nemířil," prohlásil jedenašedesátiletý Ďuričko, kterého do soudní síně přivedlo pět ozbrojených strážců v kuklách. Zdůraznil, že mu nejde o snížení trestu, ale o očištění jména.

"Můj klient má za to, že obnovu řízení odůvodňuje absence výpovědi servírky z restaurace Monarch, která celou věc viděla a mohla by se vyjádřit zejména k tomu, zda z místa prchal, či neprchal," doplnil Ďuričkův advokát Pavel Rameš. Třicetiletou ženu, která žije v Ostravě, prý právník vypátral "operativní cestou".

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková obnovu řízení odmítla s tím, že všechny svědky, kteří byli na místě činu, v minulosti vyslechla policie.

Střelba na Paroubkově autogramiádě

Ďuričko zastřelil syna organizátora Matějské pouti Václava Kočky staršího v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Muži se v pražské restauraci Monarch dostali do roztržky, při které Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje.

Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil.

Hoteliér ve středu zopakoval svou verzi událostí, podle které večer plynul naprosto v pořádku. "Byl jsem naprosto šťastný člověk, v pohodě. Kdyby Václav Kočka nepřišel k našemu stolu a nezaútočil na nás, tak se nic nestalo," tvrdil.

Postěžoval si také na to, že ačkoliv s ním u stolu seděli exministr obrany Jaroslav Tvrdík či tehdejší poslanec a současný jihomoravský hejtman Michal Hašek, nebyli v hlavním líčení vyslechnuti.

Ďuričko i otec oběti byli vnímáni jako kontroverzní podnikatelé, zmiňovala se o nich například zpráva někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho z roku 2006 o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

Středečnímu veřejnému zasedání přihlížela i rodina zavražděného. Jeho bratr Jan Kočka označil Ďuričkovu snahu o obnovu řízení za drzost. "Na jeho místě bych se kál, nemá žádné svědomí. Je to vrah a vrahem zůstane, popravil mého bratra. Přeju mu to nejhorší," řekl novinářům.

Stížnost odmítl Ústavní soud

Obnovy řízení se Ďuričko neúspěšně domáhal už dříve, jeho stížnost odmítl před dvěma lety Ústavní soud.

Podle trestního řádu soud povolí obnovu pravomocně ukončeného trestního řízení tehdy, pokud vyjdou najevo skutečnosti nebo důkazy dříve neznámé, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo na jejichž základě by byl původně uložený trest v nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy