Ruzyně již neříkejte, odteď platí Letiště Václava Havla

Jana Černá
5. 10. 2012 12:48
Letiště v Ruzyni bylo přejmenováno u příležitosti Havlových 76. narozenin
Přejmenování letiště vyšlo na 3 miliony korun.
Přejmenování letiště vyšlo na 3 miliony korun. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Letiště v Ruzyni bylo v poledne oficiálně přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha. V odletové hale Terminálu 2 se při této příležitosti konal slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnilo asi 500 lidí.

Z politických představitelů byl slavnostnímu přejmenování osobně přítomen například šéf české diplomacie a vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Omluvil se naopak premiér Petr Nečas (ODS), a to z důvodu pracovní cesty do Bratislavy, kde se má sejít s představiteli některých zemí EU.

Svou neúčast s velkým předstihem avizoval i prezident Václav Klaus. Důvod jeho nepřítomnosti ale prezidentův mluvčí Radim Ochvat nesdělil.

Pozvánku na slavnost pořádanou v den Havlových nedožitých 76. narozenin obdrželo podle vedení letiště dohromady asi tisíc lidí, všechny pozvánky směřovaly výhradě do České republiky. Letiště se ale obrátilo i na vybrané velvyslance působící v Česku.

V počátečních minutách ceremoniálu promluvil generální ředitel Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák, který si od přejmenování slibuje především zvýšení prestiže největšího českého letiště.

Jeho projev následoval ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Nový název považuje za nesmírně symbolický vzhledem k zásluhám bývalého prezidenta. "Byl to on, který otevřel českému národu možnost vycestovat z této země," uvedl.

Po Miroslavu Kalouskovi a primátorovi Prahy Bohuslavu Svobodovi (ODS) vystoupila i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová. Pětice řečníků poté slavnostně přestřihla pásku, a přejmenování tak oficiálně vstoupilo v platnost.

Výjimečný osud Václava Havla ve fotografiích:

V nově pojmenovaném letišti bude při této příležitosti od pátku otevřena výstava velkoformátových fotografií exprezidenta. Fotografie si bude možné prohlédnout do konce roku.

Trvalé připomenutí bývalého prezidenta zajistí umělecký objekt, který připravuje architekt Bořek Šípek se svým týmem.

Zároveň budou v kině, které na letišti funguje již delší dobu a je zdarma přístupné široké veřejnosti, do konce října promítány filmy související s Václavem Havlem.

Podívejte se, jak přejmenování probíhalo:

S nápadem, aby největší české letiště neslo jméno bývalého prezidenta, přišel režisér Fero Fenič krátce po Havlově smrti v prosinci loňského roku.

Podle mluvčí letiště Evy Krejčí byly náklady na změnu názvu oproti původnímu předpokladu sníženy na zhruba 3 miliony korun.

Pojmenování pražského letiště po prezidentu Václavu Havlovi bude hlavní akcí, která v pátek připomene výročí narození polistopadového státníka.

Konají se ale i další události, a to doma i v zahraničí. V Praze bude například tradičně předána Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. In memoriam ji nadace udělila významnému českému sociologovi a profesorovi Miloslavu Petruskovi.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy