První měsíc Václaváku bez aut: Hoteliéři se bouří

ČTK ČTK
4. 5. 2012 10:33
Pěší zóna je podle nich obírá o zákazníky, nevylučují tak soudní pře s radnicí
Z dolní části Václavského náměstí je pěší zóna
Z dolní části Václavského náměstí je pěší zóna | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před zhruba měsícem se spodní část Václavského náměstí stala pěší zónou. Změnu si chválí chodci, starosti ale přinesla řidičům, kteří nově nesmí projet přilehlou Jindřišskou ulicí.

Nové pěší zóně po měsíci nepřišli na chuť ani tamní hoteliéři. Komplikovaná doprava na náměstí a v jeho okolí je podle nich obírá o zákazníky. Radnice si ale za svým krokem stojí.

Pěší zóna se od Můstku rozšířila až k tramvajovým kolejím mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí počátkem dubna.

Do spodní části náměstí se tak již dostanou jen zásobovací vozy a autobusy, automobily a vozy taxislužby se speciálními povolenkami.

U ústí ulice nyní denně hlídkuje několik strážníků. "Konfliktů není mnoho, ale samozřejmě někdy jsou řidiči rozčilení. Pokuty ukládáme těm řidičům, kteří jsou arogantní a vysloveně odmítají dodržovat pravidla," řekla mluvčí městské policie hlavního města Jana Přikrylová.

Hoteliéři: komu má zóna sloužit?

Změnu inicioval starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že se tak náměstí zklidní a více otevře chodcům. Už tehdy ale záměr radnice vyvolal velkou nevoli především ze strany hoteliérů. K novému řádu nejsou smířlivější ani po měsíci.

"Ptám se jen, co je hlavní smysl té změny? Komu má sloužit? Rezidentům? Ti ale na Praze 1 přece nežijí na náměstí, ale především v okolních ulicích, které ale teď kvůli zóně trpí pod daleko větším náporem dopravy," míní Ivan Chadima, spolumajitel hotelu Yasmin

Ten sice neleží přímo na náměstí, nová pěší zóna mu ale prý uškodila.

"Pro klienty je velmi důležité, za jak dlouho se do hotelu dostanou z letiště. Sem si ale musí vystát dlouhé kolony, které jsou teď i v bočních ulicích. Přišli jsme už kvůli tomu už o jednu zakázku za 600 000 korun," stěžuje si hoteliér.

Proti pěší zóně jako takové nic nenamítá, myslí si ale, že radnice měla svůj záměr lépe naplánovat, s dotčenými podnikateli konzultovat a primárně řešit otázku parkování

Pochybení jednotlivců, ne systémová chyba

Jedním z nejhlasitějších kritiků pěší zóny je ředitel hotelu Ambassador, který stojí přímo v dolní části náměstí. Svými posledními kroky mu prý radnice výrazně ztížila podmínky pro podnikání a nic na tom nemění ani systém povolenek.

"Za ten měsíc jsme dostali asi 200 povolenek pro osobní vozy a zhruba 90 pro autobusy. Jenže se nám už několikrát stalo, že hosty sem hlídkující strážníci nechtěli pustit, i když měli v autě vytištěné platné povolenky," řekl Vlastimil Dvořák, ředitel hotelu Ambassador. 

Ten dosavadní ztráty z odlivu klientů vyčíslil na zhruba půl milion korun.

Praha 1 je ale s uzavřením náměstí spokojená a podle mluvčí Veroniky Blažkové si novou pěší zónu chválí i široká veřejnost. Případné komplikace s povolenkami jsou podle ní jen pochybením jednotlivců, ne systémovou chybou.

Skutečné dopady na podnikání dotčených hotelů na Václavském náměstí a v jeho blízkém okolí se podle hoteliérů více ukážou až po prvním kvartále.

Řada z nich ale už nyní nevyloučila případné soudní pře s vedením radnice.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy