První měsíc Václaváku bez aut: Hoteliéři se bouří

ČTK ČTK
4. 5. 2012 10:33
Pěší zóna je podle nich obírá o zákazníky, nevylučují tak soudní pře s radnicí
Z dolní části Václavského náměstí je pěší zóna
Z dolní části Václavského náměstí je pěší zóna | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před zhruba měsícem se spodní část Václavského náměstí stala pěší zónou. Změnu si chválí chodci, starosti ale přinesla řidičům, kteří nově nesmí projet přilehlou Jindřišskou ulicí.

Nové pěší zóně po měsíci nepřišli na chuť ani tamní hoteliéři. Komplikovaná doprava na náměstí a v jeho okolí je podle nich obírá o zákazníky. Radnice si ale za svým krokem stojí.

Pěší zóna se od Můstku rozšířila až k tramvajovým kolejím mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí počátkem dubna.

Do spodní části náměstí se tak již dostanou jen zásobovací vozy a autobusy, automobily a vozy taxislužby se speciálními povolenkami.

U ústí ulice nyní denně hlídkuje několik strážníků. "Konfliktů není mnoho, ale samozřejmě někdy jsou řidiči rozčilení. Pokuty ukládáme těm řidičům, kteří jsou arogantní a vysloveně odmítají dodržovat pravidla," řekla mluvčí městské policie hlavního města Jana Přikrylová.

Hoteliéři: komu má zóna sloužit?

Změnu inicioval starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že se tak náměstí zklidní a více otevře chodcům. Už tehdy ale záměr radnice vyvolal velkou nevoli především ze strany hoteliérů. K novému řádu nejsou smířlivější ani po měsíci.

"Ptám se jen, co je hlavní smysl té změny? Komu má sloužit? Rezidentům? Ti ale na Praze 1 přece nežijí na náměstí, ale především v okolních ulicích, které ale teď kvůli zóně trpí pod daleko větším náporem dopravy," míní Ivan Chadima, spolumajitel hotelu Yasmin

Ten sice neleží přímo na náměstí, nová pěší zóna mu ale prý uškodila.

"Pro klienty je velmi důležité, za jak dlouho se do hotelu dostanou z letiště. Sem si ale musí vystát dlouhé kolony, které jsou teď i v bočních ulicích. Přišli jsme už kvůli tomu už o jednu zakázku za 600 000 korun," stěžuje si hoteliér.

Proti pěší zóně jako takové nic nenamítá, myslí si ale, že radnice měla svůj záměr lépe naplánovat, s dotčenými podnikateli konzultovat a primárně řešit otázku parkování

Pochybení jednotlivců, ne systémová chyba

Jedním z nejhlasitějších kritiků pěší zóny je ředitel hotelu Ambassador, který stojí přímo v dolní části náměstí. Svými posledními kroky mu prý radnice výrazně ztížila podmínky pro podnikání a nic na tom nemění ani systém povolenek.

"Za ten měsíc jsme dostali asi 200 povolenek pro osobní vozy a zhruba 90 pro autobusy. Jenže se nám už několikrát stalo, že hosty sem hlídkující strážníci nechtěli pustit, i když měli v autě vytištěné platné povolenky," řekl Vlastimil Dvořák, ředitel hotelu Ambassador. 

Ten dosavadní ztráty z odlivu klientů vyčíslil na zhruba půl milion korun.

Praha 1 je ale s uzavřením náměstí spokojená a podle mluvčí Veroniky Blažkové si novou pěší zónu chválí i široká veřejnost. Případné komplikace s povolenkami jsou podle ní jen pochybením jednotlivců, ne systémovou chybou.

Skutečné dopady na podnikání dotčených hotelů na Václavském náměstí a v jeho blízkém okolí se podle hoteliérů více ukážou až po prvním kvartále.

Řada z nich ale už nyní nevyloučila případné soudní pře s vedením radnice.

 

Právě se děje

Další zprávy