Inspekce: Praha klame cestující, jízdné zdarma se platí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 9. 2011 21:50
Dopravnímu podniku hrozí pětimilionová pokuta, magistrát kritiku odmítá

Praha - Pražský dopravní podnik klame cestující, tvrdí inspektoři. Láká je na jízdné zdarma, vybírá za něj ale poplatek.

Česká obchodní inspekce (ČOI) v pondělí oznámila, že s dopravním podnikem zahájí správní řízení kvůli porušení zákona o ochraně spotřebitelů. Podnik se ale brání, zákon prý neporušil.

Inspektorům se nelíbí, že ačkoli Praha inzeruje MHD pro děti zdarma, chce po nich uhrazení jednorázového poplatku. Děti starší deseti let si totiž musí pořídit opencard a na ni nahrát aplikaci "jízdné zdarma". Ta je přijde na 120 korun.

Podle zákona ale prodávající nesmí označit svůj produkt slovy zdarma nebo gratis, pokud musí kupující vynaložit jakékoli náklady.

"Takové obchodní praktiky zákon považuje za nekalé. Deklarovali službu zdarma, jenže ona zdarma není," uvedla Miloslava Fléglová, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Dopravní podnik (DPP) se ale brání. Zákon prý neporušil, protože v propagačních materiálech vždy upozorňoval na to, že služba je zdarma jen při splnění určitých podmínek.

"Ve všech materiálech jsme uváděli, že je potřeba počáteční investice. Pokud to inspekce vyhodnotila jako klamavou reklamu, nerozumím tomu," uvedl ředitel DPP Martin Dvořák.

Dvořák zároveň upozornil, že podmínky jízdních tarifů neurčuje Dopravní podnik ale společnost Ropid. S tou také DPP spolupracoval při vydávání propagačních materiálů.

"Informační materiály jsme konzultovali. Domníváme se, že jsme informovali cestující adekvátně a nikdo nemohl být oklamán," uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Podle ČOI by správní řízení mohlo být ukončeno do konce tohoto roku. Dopravnímu podniku hrozí až pětimilionová pokuta.

Kromě dětí starších deseti let musí mít opencard s aplikací "jízdné zdarma" i důchodci od 65 do 70 let. Mladší děti se musí prokázat průkazem s fotografií.

Jízdné zdarma vázané na opencard zavedla Praha letos v červnu. Slibuje si od něj lepší kontrolu jízdenek nebo sledování počtu pasažérů. Toto řešení ale napadla pražská TOP 09, prý neodpovídá evropských zákonům.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy