Proč zoo zdražila? Lidé podváděli s permanentkami

Pavel Baroch
7. 5. 2012 10:56
Nepřenosné vstupenky do pražské zahrady si půjčovali známí nebo kolegové v práci
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo.
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo. | Foto: Zoo Praha

Praha - Když pražská zoo oznámila, že od května zdražuje prakticky všechny typy vstupenek, zdůvodnila to také podvody s ročními permanentkami.

Nepřenosné lístky, které umožňovaly roční neomezený vstup do zahrady, mnohdy kolovaly nejen mezi příbuznými a známými, ale také mezi zaměstnanci státních úřadů. A zoo přicházela o nemalé peníze, možná i o miliony korun.

"Ke změnám v systému vstupného jsme přikročili jednak kvůli stále rostoucím cenám za energie, jednak proto, abychom zamezili zneužívání nepřenosných ročních permanentek," uvedla mluvčí Zoo Praha Tereza Palečková.

Do zoo chodili před zdražením tři typy návštěvníků s permanentkami. První skupina využila permanentku několikrát do roka, druhá chodila do zoo opravdu hodně často. A třetí skupinou byli právě hosté, kteří roční lístek zneužívali.

Celý autobus na jednu permanentku

Zoo přitom neměla možnost, jak zneužívání zamezit, ačkoli roční permanentky byly vydávány na jméno. "Nemáme právo příchozí legitimovat," řekl Aktuálně.cz ředitel zoo Miroslav Bobek.

A tak se třeba stalo, že si jeden odbor na nejmenovaném ministerstvu zakoupil jednu rodinnou permanentku a sestavil seznam svých zaměstnanců, kteří podle tohoto klíče mohli s dětmi do zoo.

Anebo přijel k zoo zájezdový autobus a všichni postupně prošli do areálu na jednu permanentku. Rozšířené bylo půjčování rodinné permanentky mezi známými rodinami.

Foto: Miroslav Bobek

Na roční lístek 12 vstupů

Proto zoo od května omezila běžné roční permanentky na maximálně 12 vstupů za rok. Právě toto omezení vyvolává mezi návštěvníky zoo patrně největší kritiku.

"Věříme, že se takovéto omezení vstupu běžných abonentů nedotkne. Ze statistik posledních dvou let totiž vyplývá, že průměrný počet vstupů na roční permanentku byl mnohem nižší než nově stanovených dvanáct," poznamenala mluvčí Palečková.

Například průměrná rodina využila roční vstupenku šestkrát. Majitelé ročních permanentek budou za parkování platit 50 korun namísto stokoruny, budou mít i slevu na občerstvení, suvenýry a další služby.

"Mrzí mě to, avšak na nepoctivost některých spoluobčanů nakonec doplácíme my všichni. Přesto však připomínám, že i po této změně vyjde jedna návštěva zoo na permanentku na šedesát korun," konstatoval ředitel Bobek.

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Neomezený vstup za 5 tisíc

Novinkou je rovněž zavedení firemní roční permanentky. Vyjde na 5 tisíc korun, bude přenosná a umožní vstup do zoo pro čtyři osoby dvanáctkrát ročně. 

Kdo chce mít neomezený počet vstupů jako dosud, musí se za 5 tisíc stát členem Fanklubu Zoo Praha. V ceně bude například parkování za 1 korunu, vstup na speciální večerní prohlídku nebo na denní prohlídku s průvodcem.

Z pětitisícového členského příspěvku poputuje 100 korun na záchranářské projekty v rámci sbírky "Pomáháme jim přežít".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy