Primátorka přečetla programové prohlášení, opozici se nelíbí

ČTK ČTK
19. 2. 2015 18:59
TOP 09 a ODS programové prohlášení kritizovala za přílišnou obecnost či levicovost. Dokument rada schválila v úterý, zastupitelé ho dnes jen vzali na vědomí.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes představila zastupitelům programové prohlášení rady, na jednání ho celé přečetla.

Opozice TOP 09 a ODS ho pak další tři hodiny kritizovala za přílišnou obecnost či levicovost. Vadilo jí také, že ho primátorka hodinu četla a že ho zastupitelé dostali jen dva dny předem. Dokument rada schválila v úterý, zastupitelé ho dnes jen vzali na vědomí.

"Myslela jsem, že je důležité, aby to tu zaznělo v celé délce. Protože vy jste si stěžovali, že jste si to nestihli přečíst," řekla na konci svého hodinového předčítání Krnáčová. Zastupitelům bylo prohlášení rozesláno až v úterý večer.

Od opozice si za jeho čtení vysloužila kritiku. "To si myslí, že neumíme číst?" zaznívalo z opozičních lavic. Zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík to označil za "frašku" a vyzval Krnáčovou k rezignaci. Primátorku, která pochází ze Slovenska, ale pochválil, že už se naučila dobře říkat "ř".

Zároveň označil programové prohlášení za levicové. "Programové prohlášení není ani levicové, ani pravicové, ale je rozumné," hájil ho koaliční zastupitel Ondřej Mirovský (Trojkoalice). Podle něj je také prvním, které preferuje veřejnou dopravu před výstavbou předražené silniční infrastruktury, jako je tunel Blanka.

Kritiku si vysloužily i obecné formulace, kterých je v prohlášení většina. "Programové prohlášení je politická deklarace cílů, které si rada klade. Proto je obecné," vysvětlil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Dokument naopak pochválili zastupitelé České pirátské strany a vyjádřili mu podporu. "Před třemi měsíci jsem tu mluvil o bílých místech koaliční smlouvy. Tato bílá místa jsou nyní zaplněna programovým prohlášením," řekl jejich zastupitel Jakub Michálek. Stále v něm ale podle "konstruktivní opozice", za kterou se Piráti sami označují, chybí například prvky většího zapojení občanů.

Častým tématem kritiky bylo snížení ceny MHD. Bývalý primátor Tomáš Hudeček v projevu trvajícím tři čtvrtě hodiny označil zavedení slevy od července za politickou sebevraždu.

K hlasování o usnesení programovému prohlášení jako prvního bodu programu jednání, které začínalo v 9:00, se zastupitelé dostali až po 17:30. V diskusi padlo více než 35 otázek na radní, odpovědi dostala opozice jen na menšinu z nich. Krnáčová navíc velkou část diskuse ani nebyla v sále.

"Nejsem zvyklá diskutovat jen proto, abych se prezentovala. To je v politice možná deficit, to uznávám," řekla Krnáčová. Na závěr slíbila všem, kteří budou mít zájem, že s nimi o programovém prohlášení bude diskutovat osobně.

Programové prohlášení rada schválila v úterý přibližně čtvrt roku po podpisu koaliční smlouvy. Většinou bodů jen rozvíjí témata, která si koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a Strana zelených) stanovila už v dohodě o programové shodě, která je součástí smlouvy. Už v ní si vytyčili snížení ceny za MHD, stavbu metra D, otevření tunelu Blanka, zvýšení pravomocí městských částí a povinné finanční odvody developerů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy