Primátorka přečetla programové prohlášení, opozici se nelíbí

ČTK ČTK
19. 2. 2015 18:59
TOP 09 a ODS programové prohlášení kritizovala za přílišnou obecnost či levicovost. Dokument rada schválila v úterý, zastupitelé ho dnes jen vzali na vědomí.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes představila zastupitelům programové prohlášení rady, na jednání ho celé přečetla.

Opozice TOP 09 a ODS ho pak další tři hodiny kritizovala za přílišnou obecnost či levicovost. Vadilo jí také, že ho primátorka hodinu četla a že ho zastupitelé dostali jen dva dny předem. Dokument rada schválila v úterý, zastupitelé ho dnes jen vzali na vědomí.

"Myslela jsem, že je důležité, aby to tu zaznělo v celé délce. Protože vy jste si stěžovali, že jste si to nestihli přečíst," řekla na konci svého hodinového předčítání Krnáčová. Zastupitelům bylo prohlášení rozesláno až v úterý večer.

Od opozice si za jeho čtení vysloužila kritiku. "To si myslí, že neumíme číst?" zaznívalo z opozičních lavic. Zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík to označil za "frašku" a vyzval Krnáčovou k rezignaci. Primátorku, která pochází ze Slovenska, ale pochválil, že už se naučila dobře říkat "ř".

Zároveň označil programové prohlášení za levicové. "Programové prohlášení není ani levicové, ani pravicové, ale je rozumné," hájil ho koaliční zastupitel Ondřej Mirovský (Trojkoalice). Podle něj je také prvním, které preferuje veřejnou dopravu před výstavbou předražené silniční infrastruktury, jako je tunel Blanka.

Kritiku si vysloužily i obecné formulace, kterých je v prohlášení většina. "Programové prohlášení je politická deklarace cílů, které si rada klade. Proto je obecné," vysvětlil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Dokument naopak pochválili zastupitelé České pirátské strany a vyjádřili mu podporu. "Před třemi měsíci jsem tu mluvil o bílých místech koaliční smlouvy. Tato bílá místa jsou nyní zaplněna programovým prohlášením," řekl jejich zastupitel Jakub Michálek. Stále v něm ale podle "konstruktivní opozice", za kterou se Piráti sami označují, chybí například prvky většího zapojení občanů.

Častým tématem kritiky bylo snížení ceny MHD. Bývalý primátor Tomáš Hudeček v projevu trvajícím tři čtvrtě hodiny označil zavedení slevy od července za politickou sebevraždu.

K hlasování o usnesení programovému prohlášení jako prvního bodu programu jednání, které začínalo v 9:00, se zastupitelé dostali až po 17:30. V diskusi padlo více než 35 otázek na radní, odpovědi dostala opozice jen na menšinu z nich. Krnáčová navíc velkou část diskuse ani nebyla v sále.

"Nejsem zvyklá diskutovat jen proto, abych se prezentovala. To je v politice možná deficit, to uznávám," řekla Krnáčová. Na závěr slíbila všem, kteří budou mít zájem, že s nimi o programovém prohlášení bude diskutovat osobně.

Programové prohlášení rada schválila v úterý přibližně čtvrt roku po podpisu koaliční smlouvy. Většinou bodů jen rozvíjí témata, která si koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a Strana zelených) stanovila už v dohodě o programové shodě, která je součástí smlouvy. Už v ní si vytyčili snížení ceny za MHD, stavbu metra D, otevření tunelu Blanka, zvýšení pravomocí městských částí a povinné finanční odvody developerů.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy