Před hlavním nádražím opět stojí pomník W. Wilsona

Michal Kalina
5. 10. 2011 15:57
Socha amerického prezidenta se před nádraží vrátila po 70 letech
Sochu vytvořil tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.
Sochu vytvořil tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Před pražské hlavní nádraží se vrátil pomník amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Stalo se tak po 70 letech, když sochu za druhé světové války svrhli němečtí vojáci. Nestojí však na původním místě, to bylo zastavěnou novou odbavovací halou.

Slavnostního odhalení se kromě prezidenta ODS) zúčastnil také Václav Havel nebo bývalá ministryně zahraniční USA Madeleine Albrightová.

"Prezident Wilson je považován za otce naší svobodné státnosti, protože pod jeho vedením se Amerika za vznik Československé republiky postavila," prohlásil primátor Svoboda.

Ten také uložil do nitra sochy bronzový válec s dokumenty připomínajícími historii a znovuobnovení pomníku.

Dokončení sochy předcházela rvačka

Blažek se v záři 2009 popral při zkoušce umístění návrhu s konkurentem Oldřichem Hejtmánkem. Ten objevil hlavu původní sochy v lapidáriu, Blažek ho však obvinil z kopírování.

Za výtržnictví dostal Blažek měsíční trest vězení s roční podmínkou. Rozsudek potvrdil Nejvyšší soud.

Původní Wilsonův pomník byl u hlavního, tehdy Wilsonova nádraží, vztyčen v roce 1928. Sochu od Albína Poláška zničila roku 1941 německá okupační správa.

Obnovu 3,5 metru vysokého pomníku iniciovala nevládní nezisková organizace Američtí přátelé České republiky (AFoCR), které také zajistila finanční prostředky. Obnovy se ujal sochařský ateliér Michala Blažka.

Socha se do parku před budovou vrátila před měsícem. Stojí několik metrů od původního stanoviště, které je nyní zastavěno novou odbavovací halou nádraží.

oučástí pomníku je i takzvaná cesta svobody. Do desek tvořících cestu nechali organizátoři vyrýt jména dárců, kteří na obnovu sochy přispěli. Odhalení pomníku je vrcholem Wilsonova týdne, během kterého se v Praze koná řada kulturních a společenských akcí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy