reklama
 
 

Pražský soud zmírnil falešnému léčiteli trest o pět let

11. 4. 2013 17:35
Muž na internetu nabízel ženám uzdravení. Po jedné z nich chtěl zaplatit sexem

Praha - Vrchní soud v Praze zmírnil Janu Jánovi trest za sexuální nátlak a podvody ze čtrnácti na osm let a devět měsíců vězení.

Podle obžaloby se vydával na internetu za léčitele a připravil důvěřivé ženy o peníze. Z patnácti obětí podle soudu vylákal zhruba 2,3 milionu korun. Rozhodnutí odvolacího soudu oznámil jeho mluvčí Jan Fořt.

Vrchní soud podle něj přehodnotil část původního rozsudku o znásilnění a změnil jej na sexuální nátlak, který má nižší trestní sazbu.

Třiačtyřicetiletého Jána poslal Městský soud v Praze loni v prosinci na 14 let do vězení za podvody, znásilnění a obchod s lidmi. Muž se podle obžaloby vydával na internetu za léčitele a za peníze nabízel ženám uzdravení. V jednom případě vyžadoval zaplacení svých služeb sexem a ženu takto později poskytl i dalším mužům.

Jáno působil od roku 2007 na různých místech v Česku, zejména na Chomutovsku, v Praze a Plzni. Policisté jej zadrželi loni v lednu. Podle verdiktu postupoval téměř ve všech případech podle svého osvědčeného scénáře: ženy vyhledával přes internetovou sociální síť, nebo sám nabízel své služby léčitele přes inzerát.

Vydával se také za kadeřníka a muže původem z Řecka. Důvěřivým ženám nejdříve napsal, že z očí na jejich fotografiích vycítil jisté problémy, které by dokázal vyřešit. Některé ženy skutečně trpěly dlouhodobou nemocí, jiné byly zdravé a Jáno jim potřebu léčby vnutil s hrozbou, že se jim jinak přitíží.

Podezření o nemoci údajně rozšiřoval i na příbuzné svých obětí. Za slibovanou pomoc žádal podle žalobce v jednotlivých případech odměnu v řádu desítek tisíc korun. Někdy tvrdil, že peníze jsou určené na charitativní účely, jindy sliboval jejich vrácení, což ale neudělal, nebo předal jen zlomek částky. Soudní znalci uvedli, že má silnou schopnost ovlivňovat ostatní.

Jána, kterého soudy v minulosti již trestaly, podvody v této kauze přiznal, bránil se ale obžalobě ze znásilnění. Soudy rozdělily trestné činy do dvou skupin, protože Jánova činnost byla dlouhodobá a v mezidobí dostal trest také za podvody u soudu v Chomutově.

autor: ČTK | 11. 4. 2013 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama