Praha přejmenovala dvě ze čtyř nových stanic metra A

ČTK ČTK
5. 2. 2013 13:41
Místo Veleslavín bude Nádraží Veleslavín, místo stanice Motol pak Nemocnice Motol
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení Prahy v úterý změnilo názvy dvou ze čtyř nových stanic metra A, které vznikají na budovaném úseku z Dejvické do Motola.

Místo pojmenování Veleslavín bude Nádraží Veleslavín, místo stanice Motol pak Nemocnice Motol. O rozhodnutí radních informovala Tereza Králová z tiskového oddělení magistrátu.

Město loni prosadilo jednoslovná pojmenování Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol. Věcí se ale nedávno zabývala místopisná komise, která doporučila, aby se dva názvy změnily. Podle komise tak budou více odpovídat poloze stanic.

Po dnešní konečné stanici metra Dejvická bude tedy následovat Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Podle schváleného materiálu jde tentokrát o definitivní rozhodnutí.

Nádraží Veleslavín se jako druhá stanice nové části metra buduje u křížení Evropské s Vokovickou a Veleslavínskou ulicí. Od jednoslovného pojmenování rada ustoupila s ohledem na blízké spojení s železniční stanicí a plánované autobusové nádraží.

Lidem, kteří do Prahy dojíždějí za prací, usnadní takový název orientaci ve veřejné dopravě, píše se ve schváleném materiálu.

Průchod přímo do areálu nemocnice

Z konečné stanice Nemocnice Motol v Kukulově ulici budou moci cestující procházet přímo do areálu nemocnice. Stejně je pojmenována i přilehlá zastávka autobusů.

Odborníci i Praha 5 proto navrhovali, aby stanice nesla dvouslovný název. Přiklonila se k tomu i komise a v úterý i rada.

Tak by mělo nové metro vypadat:

Pro stanici Bořislavka, která vznikne u křižovatky Evropské třídy a Horoměřické ulice, se používal pracovní název Červený vrch podle nedalekého sídliště.

Odborníci navrhovali název Horoměřická. Loni ale nakonec rada schválila pojmenování Bořislavka i přes výhradu, že název bude korespondovat s komerčními zájmy majitele budovaného polyfunkčního centra Shopping park Bořislavka.

Na názvu Petřiny pro třetí stanici se shodlo město i odborníci. Vzniká u křižovatky ulic Na Petřinách a Brunclíkova.

Jak se razí metro linky A - podívejte se:

 

Právě se děje

Další zprávy