Náhrada za pandu. Hřib domluvil pro pražskou zoo vzácného luskouna z Tchaj-wanu

mp ČTK mp, ČTK
15. 5. 2019 18:17
Pražská zoo zřejmě získá z Tchaj-wanu vzácného ohroženého savce luskouna. Darování zvířete vyjednal v Tchaj-peji primátor Zdeněk Hřib (piráti). Pražská zoo počítá s tím, že luskoun by měl být v novém pavilonu pro gorily, jehož stavbu zahrada v současné době připravuje. Luskouni jsou loveni pro maso a jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně. V Evropě chovají luskouny jen v zoologické zahradě v německém Lipsku.
Luskoun
Luskoun | Foto: Shutterstock

Primátor Hřib na oficiální cestě na Tchaj-wanu o luskouna požádal tchajpejského starostu Ko Wen-jeho, který zvíře přislíbil. "Pan primátor to zvíře zbožňuje. Jako malý kluk měl knížku o pražské zoo, kde byli také luskouni. Když se na ně tehdy přišel podívat, tak oni už v zoo nebyli," vysvětluje mluvčí primátora Martina Vacková.

Primátor Hřib představuje Luskouna
Primátor Hřib představuje Luskouna | Foto: ČTK

Podle ředitele Miroslava Bobka pražská zoo luskouny v minulosti krátce měla, v řádech dnů a týdnů ale uhynuli. 

Nově vyjednaná zvířata do Česka dorazí až po vybudování nového pavilonu goril, jehož stavba nabrala zpoždění. Zoologická zahrada musela zrušit výběrové řízení na zhotovitele pavilonu, protože všech pět nabídek přesahovalo částku 200 milionů, se kterou zahrada pro výstavbu počítá. "Po uplynutí povinných lhůt vypíšeme nové výběrové řízení," řekl Bobek.

Luskouni se vyskytují ve střední a jižní Africe a v jižní Asii. Žijí v lesích. Některé africké druhy žijí pouze na stromech, tři asijské druhy částečně na stromech a částečně na zemi. 

Podle analýzy Mezinárodního svazu na ochranu přírody bylo mezi lety 2004 a 2014 zabito asi milion luskounů. Podle deníku The Telegraph jsou luskouni nejvíce pašovaní savci na planetě, podle odhadů obchod s nimi představuje až 20 procent černého trhu s divokými zvířaty.

 

Právě se děje

před 50 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy