Praha plánuje Palachův pomník. Bude na Alšově nábřeží

Domácí Domácí
18. 1. 2012 16:40
Sousoší tvoří dvě šestimetrové plastiky, autorem je John Hejduk
Takto by měl vypadat pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží
Takto by měl vypadat pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží | Foto: Paha.eu

Praha - Pomník Jana Palacha by mohl stát na Alšově nábřeží v Praze. Záměr ve středu schválil výbor pro kulturu.

Radní pro kulturu Václav Novotný návrh na stavbu sousoší od Johna Hejduka předloží ke schválení městské radě.

Jak uvedl předseda výboru Ondřej Pecha, sousoší představují dvě šestimetrové plastiky zobrazující dvě postavy. Světlá postavu syna „světlonoše" a tmavá úděsem trpící matku. 

Sám autor pojmenoval monumentální abstraktní dílo, které bylo vystaveno na Pražském hradě v roce 1991, jako Dům sebevraha a Dům matky sebevraha. Hejduk věnoval návrh plastik Československé republice a Praze.

"Pro pražskou výstavu v Královské zahradě Pražského hradu byly vyrobeny jejich dřevěné repliky. Vlivem povětrnostních podmínek vydržely asi patnáct let," konstatoval Pecha. Pomník bude nutné zhotovit podle fotografií Hejdukova prototypu a výkresové dokumentace.

Cena se odhaduje předběžně na šest až osm milionů korun. Pro umístění plastik je prý nejvhodnější Alšovo nábřeží na hraně Palachova náměstí, nikoli přímo na něm. "Otevřený prostor by jim ani neslušel," uvedl Pecha.

John Hejduk patřil mezi významné osobnosti světové architektury (1929 - 2000). Ve svých projektech často vycházel z literárních inspirací Kafky, Joyce, Rilkeho či Shapira.

Jedná se také o rekonstrukci rodného domu Jana Palacha ve Všetatech, ve kterém by mohlo vzniknout muzeum. Plán na rekonstrukci a vybudování muzea přinesl před rokem grafik Jan Poukar z Prahy. Projekt ale brzdí nedostatek financí.

 

Právě se děje

Další zprávy