Praha plánuje Palachův pomník. Bude na Alšově nábřeží

Domácí Domácí
18. 1. 2012 16:40
Sousoší tvoří dvě šestimetrové plastiky, autorem je John Hejduk
Takto by měl vypadat pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží
Takto by měl vypadat pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží | Foto: Paha.eu

Praha - Pomník Jana Palacha by mohl stát na Alšově nábřeží v Praze. Záměr ve středu schválil výbor pro kulturu.

Radní pro kulturu Václav Novotný návrh na stavbu sousoší od Johna Hejduka předloží ke schválení městské radě.

Jak uvedl předseda výboru Ondřej Pecha, sousoší představují dvě šestimetrové plastiky zobrazující dvě postavy. Světlá postavu syna „světlonoše" a tmavá úděsem trpící matku. 

Sám autor pojmenoval monumentální abstraktní dílo, které bylo vystaveno na Pražském hradě v roce 1991, jako Dům sebevraha a Dům matky sebevraha. Hejduk věnoval návrh plastik Československé republice a Praze.

"Pro pražskou výstavu v Královské zahradě Pražského hradu byly vyrobeny jejich dřevěné repliky. Vlivem povětrnostních podmínek vydržely asi patnáct let," konstatoval Pecha. Pomník bude nutné zhotovit podle fotografií Hejdukova prototypu a výkresové dokumentace.

Cena se odhaduje předběžně na šest až osm milionů korun. Pro umístění plastik je prý nejvhodnější Alšovo nábřeží na hraně Palachova náměstí, nikoli přímo na něm. "Otevřený prostor by jim ani neslušel," uvedl Pecha.

John Hejduk patřil mezi významné osobnosti světové architektury (1929 - 2000). Ve svých projektech často vycházel z literárních inspirací Kafky, Joyce, Rilkeho či Shapira.

Jedná se také o rekonstrukci rodného domu Jana Palacha ve Všetatech, ve kterém by mohlo vzniknout muzeum. Plán na rekonstrukci a vybudování muzea přinesl před rokem grafik Jan Poukar z Prahy. Projekt ale brzdí nedostatek financí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla.

Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti celé události a příčinu pádu osoby, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy