Projekt Palachova muzea vázne, sponzoři se nehrnou

Domácí Domácí
10. 1. 2012 22:55
Na památku českého hrdiny se neseženou peníze? Trestuhodné, zlobí se organizátoři

Praha/Všetaty - Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech by se po třiačtyřiceti letech od jeho smrti mohl dočkat rekonstrukce. Nově by prostory měly být využity jako muzeum.

Muzeum bude věnované Palachovi, době normalizace a dalším hrdinům této doby.

Projekt s názvem NÁROD POHASL už podpořila řada významných osobností. Mezi nimi například Jan Budař, Michal Hrůza, Marta Kubišová, Tomáš Mašín nebo Karel Schwarzenberg. Vznik muzea podporoval i Václav Havel.

"Občanské sdružení NÁROD POHASL bylo založeno s cílem odkoupit rodný dům Jana Palacha, opravit jej a zřídit v něm muzeum s dochovanými exponáty," uvedla tisková mluvčí Lucie Stejskalová.

Pokoj Jana Palacha by podle ní měl být pietně upraven do dobové podoby. V dalších místnostech bude umístěna audiovizuální expozice zachycující atmosféru a náladu doby.

Firmy jsou k podpoře vlasteneckého projektu lhostejné

Plán na rekonstrukci a vybudování muzea přinesl před rokem grafik Jan Poukar z Prahy. V současné době odkoupení domu už nebrání žádné majetkové spory. Projekt zatím brzdí nedostatek financí.

"Těší mě velká podpora ze strany Janovy rodiny, obce Všetaty, ze strany našich umělců a politiků a z řad široké veřejnosti," řekl Jan Poukar. "Nyní se však projekt zastavil kvůli financování. Je smutné, že oslovené národní korporace jsou zatím lhostejné k podpoře ryze vlasteneckého projektu," dodal.

Muzeum by podle něj mělo přitom sloužit jako doplňující vzdělávací program pro školy a veřejnost. "Je symbolem toho, že nejsme lidmi lhostejnými, ale projevujícími zájem o dění v naší zemi, v naší společnosti. To je účel celého projektu," uzavřel Jan Poukar.

Projekt podpořil i bratr Palacha

Návrh na obnovu rodného domu se líbí i bratrovi Jana Palacha Jiřímu. "Velmi proto vítám a jsem nadšený z toho, že se v dnešní době najdou lidé, kteří chtějí, aby se na památku mého bratra Jendy nezapomnělo, a mají takové velké ambice. Zároveň mě moc těší, že tento projekt podporují i taková významná jména české kultury a politiky," řekl Jiří Palach.

Poukar chce podle svých slov navázat spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, Ústavem pro studium totalitních režimů, Národním muzeem a Společností Jana Palacha.

Důležití podle něj jsou i všichni, kteří by se na projektu rádi podíleli, jsou pamětníky doby normalizace, nebo mají obrazové materiály či dobové předměty spojené s Janem Palachem, které by mohli muzeu poskytnout.

Jednou z osobností, které projekt podporují, je i Tomáš Mašín. Podle něj nesmí být osobnost Jana Palacha ani jeho čin zapomenuty. "Je trestuhodné, že v dnešní době se snáze seženou peníze na kdejaký pokleslý politický raut než na aktivitu spojenou se zachováním rodného domu a památky jednoho z mála hrdinů v novodobé české historii," uvedl Mašín.

 

Právě se děje

Další zprávy