Policie stíhá další 2 lidi za daňové podvody s palivem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 2. 2012 10:45
Muži se podle policie podíleli na krácení daně za 157 milionů korun.
Podnikatel Roman Vaškůj.
Podnikatel Roman Vaškůj. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kriminalisté začali stíhat další dva muže kvůli zkrácení daně o 157 milionů korun při obchodování s leteckým palivem.

První dvojici - generálního ředitele Romana Vaškůje a předsedu představenstva brněnské společnosti provozující leteckou přepravu S. N. - policisté obvinili již před třemi lety.

Všem čtyřem nyní hrozí trest od pěti do deseti let vězení.

Informoval o tom mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Letecký petrolej jako palivo pro auta

Policie se případem zabývá od roku 2004, kdy zmíněná brněnská firma  Discovery Travel nakoupila přes 18 milionů litrů leteckého petroleje.

Z toho podle policistů bylo ale prolétáno jen zhruba 2,5 milionu litrů. Zbylých asi 16 milionů litrů prý bylo míseno s motorovou naftou a následně dodáváno čerpacím stanicím jako palivo pro auta.

Formálně byla ale spotřeba paliva podle policie deklarována předepsaným způsobem, tedy pro leteckou přepravu. Letecké palivo je při užití pro leteckou přepravu totiž osvobozeno od spotřební daně.

Při vyšetřování kriminalisté podle mluvčího zjistili, že vedle ředitele a předsedy představenstva firmy se na zmíněné činnosti podíleli další dva muži.

První z nich se jako majitel několika společností údajně v roce 2004 dohodl s již obviněným ředitelem "leteckého přepravce" na odběrech leteckého paliva. Nákupy petroleje prý přitom financoval přes čtyři firmy, které ovládal. Po smíchání s motorovou naftou měl zařizovat distribuci takto vzniklého paliva do sítě čerpacích stanic, uvedl mluvčí.

Druhý nově obviněný muž na základě instrukcí od ostatních obviněných podle policistů řídil odvoz leteckého paliva z jeho úložiště na další místa a zajišťoval jeho míchání s motorovou naftou.

Dva obvinění jsou stíháni na svobodě. Další je ve vazbě pro jinou trestnou činnost a poslední obviněný je ve vězení pro jinou trestnou činnost, doplnil Ibehej.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy