Policie stíhá další 2 lidi za daňové podvody s palivem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 2. 2012 10:45
Muži se podle policie podíleli na krácení daně za 157 milionů korun.
Podnikatel Roman Vaškůj.
Podnikatel Roman Vaškůj. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kriminalisté začali stíhat další dva muže kvůli zkrácení daně o 157 milionů korun při obchodování s leteckým palivem.

První dvojici - generálního ředitele Romana Vaškůje a předsedu představenstva brněnské společnosti provozující leteckou přepravu S. N. - policisté obvinili již před třemi lety.

Všem čtyřem nyní hrozí trest od pěti do deseti let vězení.

Informoval o tom mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Letecký petrolej jako palivo pro auta

Policie se případem zabývá od roku 2004, kdy zmíněná brněnská firma  Discovery Travel nakoupila přes 18 milionů litrů leteckého petroleje.

Z toho podle policistů bylo ale prolétáno jen zhruba 2,5 milionu litrů. Zbylých asi 16 milionů litrů prý bylo míseno s motorovou naftou a následně dodáváno čerpacím stanicím jako palivo pro auta.

Formálně byla ale spotřeba paliva podle policie deklarována předepsaným způsobem, tedy pro leteckou přepravu. Letecké palivo je při užití pro leteckou přepravu totiž osvobozeno od spotřební daně.

Při vyšetřování kriminalisté podle mluvčího zjistili, že vedle ředitele a předsedy představenstva firmy se na zmíněné činnosti podíleli další dva muži.

První z nich se jako majitel několika společností údajně v roce 2004 dohodl s již obviněným ředitelem "leteckého přepravce" na odběrech leteckého paliva. Nákupy petroleje prý přitom financoval přes čtyři firmy, které ovládal. Po smíchání s motorovou naftou měl zařizovat distribuci takto vzniklého paliva do sítě čerpacích stanic, uvedl mluvčí.

Druhý nově obviněný muž na základě instrukcí od ostatních obviněných podle policistů řídil odvoz leteckého paliva z jeho úložiště na další místa a zajišťoval jeho míchání s motorovou naftou.

Dva obvinění jsou stíháni na svobodě. Další je ve vazbě pro jinou trestnou činnost a poslední obviněný je ve vězení pro jinou trestnou činnost, doplnil Ibehej.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy