Majitelům bytů hrozí zbourání domů. Nepatří jim pozemky

Domácí Domácí
7. 3. 2013 10:32
Pozemky v Praze koupil právník za 18,5 milionu korun, požadoval až o 90 víc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: PANEL PLUS / Jaroslav Hejzlar

Praha - Víc než třem stovkám domácností z pražského sídliště v Praze 4 hrozí zbourání jejich domů.

Byty a rodinné domy v rámci developerského projektu Zelené údolí byly postaveny před deseti lety, dodnes ale nemají převedeny pozemky.

Lidé jsou tedy vlastníci bytů, ale ne pozemků, na nichž bytové domy stojí, uvedl server Novinky.cz.

K jejich odkoupení žalobou vyzvala společnost GV Reality, za kterou stojí advokát Vlastislav Andrš.

Andrš čtvrtečnímu deníku řekl, že byl k žalobě na odstranění staveb de facto dotlačen. "Od června loňského roku jsem asi čtyřikrát jednal s právními zástupci vlastníků bytů, jestli dál lidi informovali, nevím. Já od začátku slyším, že to chtějí koupit za cenu 2850 Kč za metr čtvereční, což jim slíbila IPB Real, a že nemají zájem o pronájem. Tři čtvrtě roku se však nic neděje," dodal.

O návrhu na odstranění staveb bude rozhodovat soud na základě žaloby GV Reality. „Postup pana Andrše řadu lidí skutečně vyděsil. S vyhrůžkami odstraněním stavby doručenými tři dny před Štědrým dnem jsem se ještě nesetkal," vysvětluje Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, který zastupuje majitele bytů.

První ústní jednání je nařízeno na 11. dubna 2013.

Podle serveru Andrš lidem ze Zeleného údolí loni před Vánocemi dopisem oznámil, že je novým vlastníkem pozemků pod domy a jejich dosavadní smlouvy týkající se pozemků jsou neplatné. Právník po nich chtěl do tří dnů zaplatit značnou sumu, jinak hrozil soudem a odstraněním budov.

Koupil za necelých 19 milionů, požadoval o 90 víc

Andrš podle právničky za pozemky, které získal za 18,5 milionu korun, nejprve požadoval částky, které by v součtu představovaly 110 milionů korun. Tuto sumu podle informací advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners po první vlně odporu snížil na necelých 70 milionů Kč. Cena podle renomovaného znaleckého ústavu je přitom na úrovni 20-30 milionů korun.

S touto částkou ale Andrš podle serveru nesouhlasí, protože na pozemky by se podle jeho názoru mělo nahlížet jako na nezastavěné. "Ty pozemky samozřejmě zastavěné jsou, ale protože jsou zastavěné stavbami v jejich vlastnictví, tak v podstatě na ně nemůžete pohlížet jako na zastavěné," řekl Andrš, který domy v Zeleném údolí považuje za "neoprávněné stavby".

Právník podle vlastních slov nechápe, proč by měl prodávat pod cenou. "Na internetu snadno zjistíte, že obvyklá cena tam je osm až 11 tisíc za metr čtvereční," uvedl Andrš.

Spekulant se podle majitelů bytů navíc pokouší smlouvou o věcném břemeni zabránit obyvatelům domáhat se zřízení věcného břemene v jejich prospěch.

Projekt Zelené údolí se nachází v blízkosti centra IKEM. Developerem projektu je dnes již neexistující IPB Real. Projekt se skládá z rodinných a bytových domů, celkový počet bytů je 364 ve dvaceti bytových domech.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy