Pod Karlovým mostem byly chatky, říká bagrista-ochranář

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 6. 2013 17:16
Ještě není vyhráno, většina naplavenin jde z Berounky, ta má kulminovat večer
Jiří Bejček (vlevo) se svým bagrem na Karlově mostě
Jiří Bejček (vlevo) se svým bagrem na Karlově mostě | Foto: David Jemelka

Praha - Povodňová situace v Praze je dramatická. Své o tom ví i Jiří Bejček, majitel firmy, jež zajišťuje čištění naplavenin pod Karlovým mostem. O historické pilíře se opíraly i dřevěné domky či střechy.

Na místě je už od nedělního večera a možná ho čeká další probdělá noc. Většina naplavenin jde totiž z Berounky a ta má kulminovat teprve večer.

Aktuálně.cz: Jak z vašeho pohledu vypadá nyní situace na Vltavě pod Karlovým mostem?

Jiří Bejček: Někdy kolem 13:30 se zdálo, že voda opadává, ale teď (15 hodin) máme opět pocit, že řeka stoupá a zrychluje se.

A.cz: Co všechno jste z řeky odstranili?
Dřevěné domky, střechy, kmeny, palety, vozíčky. Opřelo se to do pilíře, kdyby se ty věci neodstranily, mohl by se zbortit.

A.cz: Říkal jste i domky...?

Ano, takové ty dřevěné chatky, co si lidé staví u vody.

Bagr v akci.
Bagr v akci. | Foto: David Jemelka

A.cz: Byl Karlův most nějak poškozen?

Nebyl. S pilíři také nic není, jsou v pořádku, není vidět žádné poškození. Napočítali jsme asi pět prasklých kostek v dlažbě, takže z historického hlediska je všechno v pořádku.

A.cz: Budete tyto práce s bagrem pod Karlovým mostem v nejbližší době opakovat?

Teď sem žádné naplaveniny nepřiplouvají, jen menší větve. Pilíře ale preventivně čistíme. Ale potíže ještě asi přijdou, Berounka má kulminovat až večer a tenhle sajrajt jde většinou z Berounky, vltavská kaskáda bývá čistá.

A.cz: Jak dlouho už na místě pracujete?

U Karlova mostu jsme už od nedělního večera. Budu tu nejméně do 19 hodin, možná ještě i v noci. Takže mě možná čeká další noc beze spánku.

Karlův most je kvůli povodním uzavřen. Bagr odklízí naplavené kusy.
Karlův most je kvůli povodním uzavřen. Bagr odklízí naplavené kusy. | Foto: Sandra Štefaniková

A.cz: Jak jste se dostal s bagrem přes centrum Prahy plné uzavírek až do Prašné brány a na most?

Dostal jsem se tam za pomoci hasičů a policistů. Doprovázela mě policejní kolona. Poprvé jsem projížděl legálně na červenou, navíc s bagrem, paráda (smích).

Prohlédněte si, jak se Praha připravovala na velkou vodu:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy