Pod Karlovým mostem byly chatky, říká bagrista-ochranář

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 6. 2013 17:16
Ještě není vyhráno, většina naplavenin jde z Berounky, ta má kulminovat večer
Jiří Bejček (vlevo) se svým bagrem na Karlově mostě
Jiří Bejček (vlevo) se svým bagrem na Karlově mostě | Foto: David Jemelka

Praha - Povodňová situace v Praze je dramatická. Své o tom ví i Jiří Bejček, majitel firmy, jež zajišťuje čištění naplavenin pod Karlovým mostem. O historické pilíře se opíraly i dřevěné domky či střechy.

Na místě je už od nedělního večera a možná ho čeká další probdělá noc. Většina naplavenin jde totiž z Berounky a ta má kulminovat teprve večer.

Aktuálně.cz: Jak z vašeho pohledu vypadá nyní situace na Vltavě pod Karlovým mostem?

Jiří Bejček: Někdy kolem 13:30 se zdálo, že voda opadává, ale teď (15 hodin) máme opět pocit, že řeka stoupá a zrychluje se.

A.cz: Co všechno jste z řeky odstranili?
Dřevěné domky, střechy, kmeny, palety, vozíčky. Opřelo se to do pilíře, kdyby se ty věci neodstranily, mohl by se zbortit.

A.cz: Říkal jste i domky...?

Ano, takové ty dřevěné chatky, co si lidé staví u vody.

Bagr v akci.
Bagr v akci. | Foto: David Jemelka

A.cz: Byl Karlův most nějak poškozen?

Nebyl. S pilíři také nic není, jsou v pořádku, není vidět žádné poškození. Napočítali jsme asi pět prasklých kostek v dlažbě, takže z historického hlediska je všechno v pořádku.

A.cz: Budete tyto práce s bagrem pod Karlovým mostem v nejbližší době opakovat?

Teď sem žádné naplaveniny nepřiplouvají, jen menší větve. Pilíře ale preventivně čistíme. Ale potíže ještě asi přijdou, Berounka má kulminovat až večer a tenhle sajrajt jde většinou z Berounky, vltavská kaskáda bývá čistá.

A.cz: Jak dlouho už na místě pracujete?

U Karlova mostu jsme už od nedělního večera. Budu tu nejméně do 19 hodin, možná ještě i v noci. Takže mě možná čeká další noc beze spánku.

Karlův most je kvůli povodním uzavřen. Bagr odklízí naplavené kusy.
Karlův most je kvůli povodním uzavřen. Bagr odklízí naplavené kusy. | Foto: Sandra Štefaniková

A.cz: Jak jste se dostal s bagrem přes centrum Prahy plné uzavírek až do Prašné brány a na most?

Dostal jsem se tam za pomoci hasičů a policistů. Doprovázela mě policejní kolona. Poprvé jsem projížděl legálně na červenou, navíc s bagrem, paráda (smích).

Prohlédněte si, jak se Praha připravovala na velkou vodu:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy