Nejtragičtější požár, na Florenci uhořelo devět lidí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 10. 2010 17:03
Při požáru v centru metropole zasahovalo 100 záchranářů
Foto: Milan Pacík, HZS Praha

Praha - Požár drážní budovy v těsném sousedství pražského autobusového nádraží na Florenci si v noci na středu vyžádal devět mrtvých. Jde o nejtragičtější požár od roku 1984.

Oheň byl nahlášen po půl jedné ráno. Hasiči dorazili na místo po šesti minutách, rozlehlý dvoupodlažní objekt byl v tu dobu zcela pohlcen plameny.

Mrtvé našli hasiči na spáleništi objektu, které stále prohledávají. Počet obětí je podle hasičů i policie konečný.

"Jsme teprve ve třetině šetření. Lze jen těžko odhadnout, jak dlouho bude prohledávání trvat, protože místo je rozsáhlé," sdělila odpoledne Aktuálně.cz mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Podle ní našli hasiči v troskách devátou oběť a také dva mrtvé psy až při doohledávání spáleného objektu. 

Příčina požáru ani totožnost obětí není zatím známa. Podle pracovníka ostrahy šlo zřejmě o bezdomovce, kteří v opuštěné budově přespávali. Opuštěná budova byla také oblíbeným místem narkomanů.

Z hořícího objektu se hasičům a policistům podařilo zachránit dva lidi, kteří jim řekli, že v budově zůstali další lidé. Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale hasiči nemohli dovnitř a likvidovali požár zvenku.

"Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," vysvětlila mluvčí hasičů Pavla Adamcová.

Policisté už oba svědky, dívku a muže, kterým se v noci podařilo před plameny uniknout, vyslechli. "Uvedli skutečnosti, které mohou přispět k objasnění případu, tedy k místu požáru a k uhořelým osobám," řekl odpoledne mluvčí policie Tomáš Hulan.

Kriminalisté vyslýchají i další svědky, kteří se v době požáru kolem Florence pohybovali. Bližší informace ale s ohledem na průběh vyšetřování policie nechce zveřejňovat. Ani o identitě mrtvých zatím policisté nic neprozradili. Byla prý nařízena soudní pitva.

Rozsáhlé požářiště vyšetřovatelé i policisté stále prohledávají, na místě podle Hulana zůstanou do pozdních večerních hodin a vrátí se zřejmě i v dalších dnech. Hasiči, kteří přes den rozhrabávali a prohledávali spáleniště, už zásah ukončili. Výsledky odborných analýz budou k dispozici zhruba za měsíc, řekla odpoledne Adamcová.

Volání o pomoc

Pracovník ostrahy zpravodaji ČTK řekl, že půl hodiny po půlnoci slyšel volání o pomoc. Zavolal hasiče a informoval procházející policejní hlídku.

"Během několika minut byla celá budova v plamenech," dodal. Objekt byl podle něho odpojen od dodávky elektrického proudu, bezdomovci si v něm svítili svíčkami.

Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu asi ve 02:10 ráno, poté začali nacházet ohořelá těla.

Na přilehlou novou budovu autobusového nádraží se oheň nerozšířil. Hasiči likvidovali požár zvenku, protože se obávali zřícení střechy. Ta se také v 01:37 propadla.

Budova dříve patřila Českým drahám. "Je to objekt, který byl už neobydlený, opuštěný, takže se předpokládá, že škoda bude nulová," řekla Adamcová. Jediná škoda, o které věděla, je zhruba 20 tisíc korun na ohořelých stromech v okolí.

Za pár hodin bylo po všem

Na místě požáru zasahovalo 23 jednotek, z toho devět profesionálních, deset dobrovolných a také hasiči Českých drah, pražského metra a letiště.

"V okolí naši chemici měří emise a můžu říct, že lidé se nemusí bát. Pražanům žádné nebezpečí nehrozí," uvedla. Hasiči však podle ní museli zasahovat v dýchacích přístrojích.

Kvůli nedostatku vody ji museli kyvadlově svážet. "Ve 03:39 hodin byla nalezena poslední oběť tohoto velkého požáru," doplnila Adamcová. "V okolí naši chemici měří emise a můžu říct, že lidé se nemusí bát. Pražanům žádné nebezpečí nehrozí."

Po 04:00 většina hasičských aut z místa odjela, záchranáři ale i nadále procházeli kouřící budovu a dohašovali ji.

Foto: Google maps

Místo ale již předali policejním vyšetřovatelům.

Dosud nejtragičtější byl požár pražského hotelu Olympik, při kterém v květnu 1995 zemřelo osm lidí. Zahynuli hoteloví hosté, tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec. Zraněno bylo 34 lidí. Požár tehdy vznikl v provozní místnosti v 11. patře vznícením textilií odložených na chladničce.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabila nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy