Nejtragičtější požár, na Florenci uhořelo devět lidí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 10. 2010 17:03
Při požáru v centru metropole zasahovalo 100 záchranářů
Foto: Milan Pacík, HZS Praha

Praha - Požár drážní budovy v těsném sousedství pražského autobusového nádraží na Florenci si v noci na středu vyžádal devět mrtvých. Jde o nejtragičtější požár od roku 1984.

Oheň byl nahlášen po půl jedné ráno. Hasiči dorazili na místo po šesti minutách, rozlehlý dvoupodlažní objekt byl v tu dobu zcela pohlcen plameny.

Mrtvé našli hasiči na spáleništi objektu, které stále prohledávají. Počet obětí je podle hasičů i policie konečný.

"Jsme teprve ve třetině šetření. Lze jen těžko odhadnout, jak dlouho bude prohledávání trvat, protože místo je rozsáhlé," sdělila odpoledne Aktuálně.cz mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Podle ní našli hasiči v troskách devátou oběť a také dva mrtvé psy až při doohledávání spáleného objektu. 

Příčina požáru ani totožnost obětí není zatím známa. Podle pracovníka ostrahy šlo zřejmě o bezdomovce, kteří v opuštěné budově přespávali. Opuštěná budova byla také oblíbeným místem narkomanů.

Z hořícího objektu se hasičům a policistům podařilo zachránit dva lidi, kteří jim řekli, že v budově zůstali další lidé. Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale hasiči nemohli dovnitř a likvidovali požár zvenku.

"Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," vysvětlila mluvčí hasičů Pavla Adamcová.

Policisté už oba svědky, dívku a muže, kterým se v noci podařilo před plameny uniknout, vyslechli. "Uvedli skutečnosti, které mohou přispět k objasnění případu, tedy k místu požáru a k uhořelým osobám," řekl odpoledne mluvčí policie Tomáš Hulan.

Kriminalisté vyslýchají i další svědky, kteří se v době požáru kolem Florence pohybovali. Bližší informace ale s ohledem na průběh vyšetřování policie nechce zveřejňovat. Ani o identitě mrtvých zatím policisté nic neprozradili. Byla prý nařízena soudní pitva.

Rozsáhlé požářiště vyšetřovatelé i policisté stále prohledávají, na místě podle Hulana zůstanou do pozdních večerních hodin a vrátí se zřejmě i v dalších dnech. Hasiči, kteří přes den rozhrabávali a prohledávali spáleniště, už zásah ukončili. Výsledky odborných analýz budou k dispozici zhruba za měsíc, řekla odpoledne Adamcová.

Volání o pomoc

Pracovník ostrahy zpravodaji ČTK řekl, že půl hodiny po půlnoci slyšel volání o pomoc. Zavolal hasiče a informoval procházející policejní hlídku.

"Během několika minut byla celá budova v plamenech," dodal. Objekt byl podle něho odpojen od dodávky elektrického proudu, bezdomovci si v něm svítili svíčkami.

Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu asi ve 02:10 ráno, poté začali nacházet ohořelá těla.

Na přilehlou novou budovu autobusového nádraží se oheň nerozšířil. Hasiči likvidovali požár zvenku, protože se obávali zřícení střechy. Ta se také v 01:37 propadla.

Budova dříve patřila Českým drahám. "Je to objekt, který byl už neobydlený, opuštěný, takže se předpokládá, že škoda bude nulová," řekla Adamcová. Jediná škoda, o které věděla, je zhruba 20 tisíc korun na ohořelých stromech v okolí.

Za pár hodin bylo po všem

Na místě požáru zasahovalo 23 jednotek, z toho devět profesionálních, deset dobrovolných a také hasiči Českých drah, pražského metra a letiště.

"V okolí naši chemici měří emise a můžu říct, že lidé se nemusí bát. Pražanům žádné nebezpečí nehrozí," uvedla. Hasiči však podle ní museli zasahovat v dýchacích přístrojích.

Kvůli nedostatku vody ji museli kyvadlově svážet. "Ve 03:39 hodin byla nalezena poslední oběť tohoto velkého požáru," doplnila Adamcová. "V okolí naši chemici měří emise a můžu říct, že lidé se nemusí bát. Pražanům žádné nebezpečí nehrozí."

Po 04:00 většina hasičských aut z místa odjela, záchranáři ale i nadále procházeli kouřící budovu a dohašovali ji.

Foto: Google maps

Místo ale již předali policejním vyšetřovatelům.

Dosud nejtragičtější byl požár pražského hotelu Olympik, při kterém v květnu 1995 zemřelo osm lidí. Zahynuli hoteloví hosté, tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec. Zraněno bylo 34 lidí. Požár tehdy vznikl v provozní místnosti v 11. patře vznícením textilií odložených na chladničce.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 46 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 55 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy