Předražené hřiště stálo místostarostu Prahy 5 funkci, radnice předala posudek policii

Michal Polák Michal Polák
28. 2. 2020 18:13
Martin Slabý (ANO) v úterý rezignoval na post místostarosty Prahy 5. Podle opozice a spolků byl odpovědný za zakázku na rekonstrukci hřiště v Kudrnově ulici v Motole, která byla dle posudku předražená. Podobně dopadl i nový posudek, který si objednalo současné vedení, a Aktuálně.cz jej má k dispozici. Radnice jej předala policii a v případě trestního stíhání bude usilovat o náhradu škody.
Bývalý místostarosta Martin Slabý (vlevo) s někdejším starostou Pavlem Richterem
Bývalý místostarosta Martin Slabý (vlevo) s někdejším starostou Pavlem Richterem | Foto: ČTK

"Je možno konstatovat, že u některých dodávek a prací byla cena oproti ceně obvyklé zvýšena (v některých případech i výrazně). Jako celek je cena rovněž zvýšena oproti ceně obvyklé," píše se v závěru posudkové zprávy, kterou získalo Aktuálně.cz.

Radnice podle registru smluv za hřiště zaplatila téměř 7,2 milionu korun včetně DPH. Posudek vypracoval pro městskou část středočeský znalec v oboru stavebnictví Roman Nýč. Podle jeho závěrů nebyly veřejné prostředky v dané zakázce vynaloženy hospodárně a efektivně. 

Kolotoč, který městskou část stál 258 tisíc korun.
Kolotoč, který městskou část stál 258 tisíc korun. | Foto: Sousedský spolek Homolka

Místostarosta Martin Slabý se bránil tím, že nový audit mu dal za pravdu v tom, že byly záměrně použity kvalitní až nadstandardně kvalitní herní prvky. "Za kvalitu se platí, to je celý můj prohřešek," řekl Slabý pro deník MF Dnes. 

Posudek tuto skutečnost zohledňuje, ale argument kvality se podle něj neshoduje s požadavkem na hospodárnost. "Bohužel už v zadání je patrná snaha o vytvoření jakéhosi nadstandardu. Snaha o vytvoření nadstandardně vybaveného dětského hřiště není jistě zavrženíhodná. Takové chování ale není hospodárné," píše v posudku znalec.

Slabý sice rezignoval, ale tvrdí, že to není kvůli této zakázce. "Určitě to v mém rozhodnutí roli nehrálo, protože zakázka na hřiště Kudrnova byla dělaná podle pravidel i směrnice pro zadávání veřejných zakázek a byla naprosto v pořádku," řekl listu. Na jednání zastupitelstva vysvětlil rezignaci tím, že ztratil ideály a chuť dál pokračovat v práci. Jako hlavní důvod uvedl několik měsíců trvající dehonestaci své práce ze strany opozice.

Radnice by mohla uplatňovat náhradu škody 

Koalice v Praze 5 (ODS, ANO, TOP 09, STAN a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5) rezignaci Slabého přijala a novým místostarostou zvolila Lubomíra Brože z hnutí ANO.

Vedení městské části přijalo usnesení, ve kterém informuje, že posudek bere na vědomí a předává policii k prošetření. Rada ukládá "v případě, že bude ve věci zahájeno trestní stíhání, připojit se jako poškozený k trestnímu řízení a uplatnit nárok na náhradu škody".

Na městské části za starostování Piráta Daniela Mazura vznikly dva posudky, které se shodovaly, že zakázka byla předražená. "Bylo zjištěno, že ve srovnání s tržní cenou byla celková částka veřejné zakázky malého rozsahu navýšena o 2 906 621 Kč. Vyhodnocením předložených podkladů bylo zjištěno, že peněžní prostředky nebyly účelně vynaloženy a cena za veřejnou zakázku nebyla obvyklá," psala auditorka v dokumentu, na který Aktuálně.cz upozornilo v minulém textu

I oponentní posudek se se závěry auditorky ztotožňoval. "Jako oponent zprávy interního auditu konstatuji, že přes dílčí obsahové i formální nedostatky se interní auditor vypořádal s ad hoc úkolem tak, že příslušné orgány městské části Praha 5 mohou podniknout adekvátní kroky jak směrem k orgánům činným v trestním řízení, tak k uplatnění náhrady škody," uvedl Vladimír Králíček, který první audit oponoval.

Vedení městské části v současném složení funguje teprve od října, kdy z něj byli vytěsněni zástupci Pirátů a nahrazeni politiky z TOP 09 a STAN. Podle Pirátů bylo důvodem jejich odvolání z rady včetně starosty Mazura právě to, že se zabývali podezřelými zakázkami včetně rekonstrukce hřiště Kudrnova v Motole. Jejich koaliční partneři naopak tvrdili, že se s Piráty špatně komunikovalo, a vyčítali jim údajnou neschopnost.

Novou starostkou se po Mazurovi stala Renáta Zajíčková z ODS. Novou koalici tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5). Ve 43členném zastupitelstvu má pohodlnou většinu 35 hlasů. V opozici jsou kromě Pirátů už jen lidovci s nezávislými.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy