Předražené hřiště stálo místostarostu Prahy 5 funkci, radnice předala posudek policii

Michal Polák Michal Polák
28. 2. 2020 18:13
Martin Slabý (ANO) v úterý rezignoval na post místostarosty Prahy 5. Podle opozice a spolků byl odpovědný za zakázku na rekonstrukci hřiště v Kudrnově ulici v Motole, která byla dle posudku předražená. Podobně dopadl i nový posudek, který si objednalo současné vedení, a Aktuálně.cz jej má k dispozici. Radnice jej předala policii a v případě trestního stíhání bude usilovat o náhradu škody.
Bývalý místostarosta Martin Slabý (vlevo) s někdejším starostou Pavlem Richterem
Bývalý místostarosta Martin Slabý (vlevo) s někdejším starostou Pavlem Richterem | Foto: ČTK

"Je možno konstatovat, že u některých dodávek a prací byla cena oproti ceně obvyklé zvýšena (v některých případech i výrazně). Jako celek je cena rovněž zvýšena oproti ceně obvyklé," píše se v závěru posudkové zprávy, kterou získalo Aktuálně.cz.

Radnice podle registru smluv za hřiště zaplatila téměř 7,2 milionu korun včetně DPH. Posudek vypracoval pro městskou část středočeský znalec v oboru stavebnictví Roman Nýč. Podle jeho závěrů nebyly veřejné prostředky v dané zakázce vynaloženy hospodárně a efektivně. 

Kolotoč, který městskou část stál 258 tisíc korun.
Kolotoč, který městskou část stál 258 tisíc korun. | Foto: Sousedský spolek Homolka

Místostarosta Martin Slabý se bránil tím, že nový audit mu dal za pravdu v tom, že byly záměrně použity kvalitní až nadstandardně kvalitní herní prvky. "Za kvalitu se platí, to je celý můj prohřešek," řekl Slabý pro deník MF Dnes. 

Posudek tuto skutečnost zohledňuje, ale argument kvality se podle něj neshoduje s požadavkem na hospodárnost. "Bohužel už v zadání je patrná snaha o vytvoření jakéhosi nadstandardu. Snaha o vytvoření nadstandardně vybaveného dětského hřiště není jistě zavrženíhodná. Takové chování ale není hospodárné," píše v posudku znalec.

Slabý sice rezignoval, ale tvrdí, že to není kvůli této zakázce. "Určitě to v mém rozhodnutí roli nehrálo, protože zakázka na hřiště Kudrnova byla dělaná podle pravidel i směrnice pro zadávání veřejných zakázek a byla naprosto v pořádku," řekl listu. Na jednání zastupitelstva vysvětlil rezignaci tím, že ztratil ideály a chuť dál pokračovat v práci. Jako hlavní důvod uvedl několik měsíců trvající dehonestaci své práce ze strany opozice.

Radnice by mohla uplatňovat náhradu škody 

Koalice v Praze 5 (ODS, ANO, TOP 09, STAN a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5) rezignaci Slabého přijala a novým místostarostou zvolila Lubomíra Brože z hnutí ANO.

Vedení městské části přijalo usnesení, ve kterém informuje, že posudek bere na vědomí a předává policii k prošetření. Rada ukládá "v případě, že bude ve věci zahájeno trestní stíhání, připojit se jako poškozený k trestnímu řízení a uplatnit nárok na náhradu škody".

Na městské části za starostování Piráta Daniela Mazura vznikly dva posudky, které se shodovaly, že zakázka byla předražená. "Bylo zjištěno, že ve srovnání s tržní cenou byla celková částka veřejné zakázky malého rozsahu navýšena o 2 906 621 Kč. Vyhodnocením předložených podkladů bylo zjištěno, že peněžní prostředky nebyly účelně vynaloženy a cena za veřejnou zakázku nebyla obvyklá," psala auditorka v dokumentu, na který Aktuálně.cz upozornilo v minulém textu

I oponentní posudek se se závěry auditorky ztotožňoval. "Jako oponent zprávy interního auditu konstatuji, že přes dílčí obsahové i formální nedostatky se interní auditor vypořádal s ad hoc úkolem tak, že příslušné orgány městské části Praha 5 mohou podniknout adekvátní kroky jak směrem k orgánům činným v trestním řízení, tak k uplatnění náhrady škody," uvedl Vladimír Králíček, který první audit oponoval.

Vedení městské části v současném složení funguje teprve od října, kdy z něj byli vytěsněni zástupci Pirátů a nahrazeni politiky z TOP 09 a STAN. Podle Pirátů bylo důvodem jejich odvolání z rady včetně starosty Mazura právě to, že se zabývali podezřelými zakázkami včetně rekonstrukce hřiště Kudrnova v Motole. Jejich koaliční partneři naopak tvrdili, že se s Piráty špatně komunikovalo, a vyčítali jim údajnou neschopnost.

Novou starostkou se po Mazurovi stala Renáta Zajíčková z ODS. Novou koalici tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5). Ve 43členném zastupitelstvu má pohodlnou většinu 35 hlasů. V opozici jsou kromě Pirátů už jen lidovci s nezávislými.

 

Právě se děje

Další zprávy