Zastupitelé Prahy 5 vyměnili starostu, nová koalice už je bez pirátů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 17. 9. 2019 15:54
V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 ji odvolali, novou starostkou poté zvolili dosavadní místostarostku Renátu Zajíčkovou (za ODS).
Nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS).
Nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS). | Foto: www.renatazajickova.cz

Tři ze čtyř koaličních stran v pondělí vypověděly spolupráci s piráty. Podle zástupců dalších stran Mazur nezvládal vedení radnice. Podle pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

Novou starostku Renátu Zajíčkovou (za ODS) podpořily ODS, ANO, TOP 09 a STAN. Právě tyto strany budou společně se Sdružením nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5) tvořit novou koalici. V opozici zůstanou piráti a klub KDU-ČSL. Zastupitelé také zvolili radní a místostarosty, většina z nich působila i v dosavadní radě.

Zajíčková uvedla, že 15 let budovala soukromou střední školu a novou pozici považuje za výzvu, jak přispět k lepšímu životu v Praze 5. "Za uplynulých deset měsíců v roli první místostarostky jsem myslím prokázala, že svoji roli beru vážně a zodpovědně, že mi na naší městské části záleží a že pro ni ráda pracuji."

"Do pozice starostky vstupuji s velkou pokorou a zároveň odvahou a jsem připravená Prahu 5 zvelebovat a smysluplně rozvíjet, jejím obyvatelům naslouchat a hledat s nimi rozumná řešení mnohdy složitých problémů naší městské části," uvedla Zajíčková.

Koalice má v úmyslu nastartovat rozvoj městské části. Zaměřit se chce především na výstavbu domů pro seniory, základní školy na Smíchově, důstojné obřadní síně či revitalizaci motolských rybníků. Dosavadní starosta popřál své nástupkyni hodně zdaru a trpělivosti při řešení komplikovaných problémů, které post přináší, a následně jí předal starostenský řetěz.

Piráti vidí za odvoláním spor o veřejné zakázky

Návrh na odvolání starosty podal předseda klubu SNOP 5 Jiří Vejmelka. Piráti a SNOP 5 v loňských volbách kandidovali společně, poté se však rozhádali a rozdělili na dva kluby.

"Problém spatřujeme hlavně v plnění plánovaných investic. Piráti nejen že nepřišli s novými projekty, ale prakticky zastavili i ty, které už byly nějakým způsobem v běhu," komentoval odvolání rady Martin Damašek z TOP 09.

Vejmelka uvedl, že za celých deset měsíců starosta nepodnikl jediný konkrétní krok ohledně strategického rozvoje městské části, i když ji měl v gesci.

Piráti však vidí důvody jinde. "Dotkli jsme se záležitosti zadávání veřejných zakázek, jak systémových, tak konkrétních pochybení," popsal Mazur, co považuje za skutečný motiv svého odvolání. Piráti ve vedení radnice se podle něj snažili zjistit problémy při zadávání zakázek a nastavit postupy tak, aby se potíže neopakovaly.

Mazur dodal, že zadal zpracování auditu zakázky na dětské hřiště Kudrnova odboru správy veřejných prostranství a zeleně v gesci radního Martina Slabého (ANO). Městská část za hřiště zaplatila šest milionů korun, podle zpracovaného auditu a následného revizního auditu je adekvátní cena poloviční. Podle pirátů nejde o ojedinělý případ.

Slabý v reakci zpochybnil kvalitu prvního auditu a ten revizní podle něj nehodnotil obsah původní zprávy. Starosta podle něj v koalici odmítl jednat o místním referendu o stavbě nové plavební komory. Podle bývalých koaličních partnerů i dosavadní opozice se kancelář starosty dopustila i řady pochybení, kvůli kterým městské části hrozily postihy. Například kvůli zrušení zakázky na přestavbu historického Raudnitzova domu se radnice podle předsedy klubu ANO Jana Trojánka těsně vyhnula pokutě 20 až 50 milionů korun.

V diskusi padlo také to, že Mazur má trvalé bydliště v Praze 5, ale ve skutečnosti bydlí na Zličíně. Podobá kritika se ale dotkla také nově zvolené starostky. Ta v reakci uvedla, že i když její rodina vlastní dům v Praze 13, kde někdy pobývá, trvalé bydliště má v Praze 5 a cítí se být její obyvatelkou.

Většinu radních zastupitelé zvolili znovu

Po odvolání dosavadního vedení a zvolení starostky zastupitelé zvolili několik nových členů rady, většina politiků nicméně zůstala z dosavadního složení. V nové koalici je 15 uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří budou pobírat plat. Jde o starostku, čtyři místostarosty, tři ze čtyř radních a sedm předsedů výborů. Bývalý starosta Mazur upozornil na to, že dosud bylo uvolněných 13 zastupitelů.

Místostarosty byli zvoleni dosavadní radní Lukáš Herold (ODS) a Tomáš Homola (STAN). Zástupkyní starostky bude Naděžda Priečinská (TOP 09) a funkci si ponechá dosavadní místostarosta Martin Slabý (ANO). Novým uvolněným radním je Viktor Čahoj (TOP 09) a neuvolněným David Dušek (STAN). Ve funkcích zůstali dosavadní členové rady Zdeněk Doležal (ODS) a Petr Lachnit (ANO).

Loňské volby v Praze 5 vyhráli piráti a SNOP 5 s 11 mandáty (pět za piráty, šest za SNOP 5), druhá skončila ODS s devíti křesly, třetí TOP 09 se sedmi křesly a čtvrté ANO, které získalo rovněž sedm zastupitelů. Do zastupitelstva se dostalo také STAN, které získalo šest mandátů, KDU-ČSL a nezávislí obsadili tři mandáty. Zastupitelstvo má 43 členů.

Pátá městská část má zhruba 85 tisíc obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy