Na pochod homosexuálů se chystají i extremisté

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
9. 8. 2011 15:27
Pětidenní festival Prague Pride vyvrcholí sobotním pochodem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká metropole se od středy stane dějištěm první Queer Pride Parade v historii Prahy. Očekává se účast 7000 lidí.

Akce, kterou osobně podpořil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i jeho spolustraník Boris Šťastný, ale vyvolává rozporuplné reakce a není vyloučeno, že při sobotním pochodu městem dojde k protestům. 

Na pochod se chystá extrémně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. "Budeme nejspíš někde poblíž míst, kde půjde průvod," citoval lídra strany Tomáše Vandase server iDnes.cz.

V termínu Pochodu hrdosti také plánují Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s KDU-ČSL druhý ročník Pochodu pro rodinu. "Považujeme za znepokojivé, když se ve společnosti mluví výhradně o právech homosexuálů, zatímco zájmy tradiční většinové rodiny nikdo nehájí," uvedl předseda MKD Petr Jurčík.

Na pořádek dohlédne stovka policistů

Policie už od středy, kdy festival začíná, posílí počty policistů v ulicích. Víc než stovka policistů bude dohlížet na pořádek, zajišťovat bude i plynulou dopravu.

Na sobotní "pochod hrdosti" homosexuálů však sbor žádná zvláštní opatření nechystá, neočekává střety ani výtržnosti, řekla mluvčí Eva Kropáčová. Pořadatelé přehlídky, která vyvolala protesty konzervativců, už ale z bezpečnostních důvodů jednu z plánovaných akcí zrušili.

Páteční dopis skupiny velvyslanců, kterým chystaný pochod sexuálních menšin podpořili, v pondělí ostře odsoudil i prezident Václav Klaus. Považuje ho za bezprecedentní krok, "který nikdo z nás nepamatuje".

Vrcholem akce bude sobotní průvod

Festival tolerance k takzvané LGBT menšině, tedy k homosexuálům, bisexuálům a transsexuálům, začne 10. srpna a potrvá do neděle 14. srpna. Nabídne 78 akcí, řekl novinářům šéf pořadatelského sdružení Prague Pride Czeslaw Walek.

Vrcholem akce bude karnevalový Průvod hrdosti, který je naplánovaný na sobotu.

Foto: Domácí

Průvod vyrazí ve 13 hodin z náměstí Republiky. Bude pokračovat ulicí Na Příkopě, přes Jungmannovo náměstí a ulici 28. října, dále po Národní třídě a přes most Legií na Střelecký ostrov. Tam by mělo shromáždění dojít ve 14:30.

Kromě sobotního průvodu se zájemci mohou účastnit přednášek, workshopů, představení, hudebního festivalu na Střeleckém ostrově a nejrůznějších party v pražských klubech.

Prague Pride: Neprotestujeme

Prague Pride nemá podle organizátorů být demonstrací ani protestní akcí. Tak jako v západních zemích chce mít spíše charakter slavnosti či karnevalu.

To, že se v metropoli zatím žádný festival takového rozsahu nekonal a Prahu v tomto směru předběhlo například Brno, pořadatelé přičítají faktu, že v hlavním městě byla vždy nejrozvinutější gay a lesbická komunita a život zde byl jednodušší než v menších městech.

"Queer Pride průvody se v historii pořádaly zejména jako protesty proti intoleranci a boj za práva menšin. Takový protest Praha nejspíš nikdy nepotřebovala," stojí na stránkách organizátorů.

Protestem však už nyní odpovídají kromě MKD i další odpůrci festivalu. V pondělí odeslalo sdružení D.O.S.T., v jehož čele stojí personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora, otevřené dopisy pražskému primátorovi a americkému velvyslanci v ČR.

Bohuslav Svoboda přijal nad festivalem záštitu a Norman Eisen ho veřejně podpořil. Iniciativa D.O.S.T. v dopisech mimo jiné uvádí, že akci pořádá "skupina homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance".

Hájkovi ani Klausovi se Prague Pride nelíbí

Prague Pride se nelíbí ani prezidentovu vicekancléři Petru Hájkovi, který homosexuály označil za devianty a festival za nátlakovou akci a politickou demonstraci určitého hodnotového vidění světa. "Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný Pokrok," uvedl Hájek.

Prezident Klaus se od Hájkových výroků odmítl distancovat, byť připustil, že by svá slova patrně volil jinak. Dva umělci, kteří chtěli happeningem stírat hranice mezi heterosexuály a transsexuály, podle serveru Lidovky.cz v reakci na Hájkovy výroky pozměnili název akce. Místo "Obejmi queer člověka" se nyní happening jmenuje "Obejmi devianta".

Podporu pořadatelům v dopise naopak vyjádřilo 13 velvyslanectví, mezi nimi britské, americké či německé. Jejich list označil prezident za "bezprecedentní krok" a zasahování do vnitropolitické diskuse, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) zas za kontraproduktivní a přebytečný. Pochod podpořili někteří čeští politici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. Uvedl to sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy