Koncertní sál v Praze všichni chtějí, nic se ale neděje

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 5. 2011 14:18
Plánování stavby za 2,5 miliardy korun přerušily komunální volby
Praha by kromě Rudolfina a Smetanovy síně v Obecním domě potřebovala moderní koncertní sál.
Praha by kromě Rudolfina a Smetanovy síně v Obecním domě potřebovala moderní koncertní sál. | Foto: wikipedia.org

Praha - Hlavní město potřebuje nový koncertní sál, jeho vedení má i představu, jak by měl vypadat. Jenže hned tak se jej příznivci vážné hudby nedočkají.

Od loňského podpisu memoranda o spolupráci mezi vedením Prahy a Spolkem pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze totiž plánování stavby nijak nepokročilo. Důvodem byly mimo jiné i podzimní komunální volby.

"Jsme v situaci, kdy se celý proces musí nastartovat, kdy si musíme přesně určit, která z lokalit je reálná, a říci si, jakým způsobem by se hala financovala," řekl ČTK radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký (ČSSD).

Odborníci totiž už několik vhodných lokalit vybrali. Hala pro 1400 až 1800 diváků by měla být dobře dostupná hromadnou dopravou a jako vhodné místo byl navržen například areál Masarykova nádraží, Rohanský ostrov, některá z továrních budov v Karlíně nebo oblast poblíž Vítězného náměstí v Dejvicích.

Jenže stavba budovy, která by posloužila například tradičnímu festivalu Pražské jaro, má podle předběžných odhadů přijít na 2,5 miliardy korun.

"Pan primátor je tomu velice nakloněn, považuje to za jednu z pražských priorit. Bohužel priorit v hlavním městě je hned několik a finančních prostředků se nedostává," dodal Kaucký.

Ideálním termínem dokončení by podle něj byl rok 2015, ale jak je tento odhad reálný, to nedokáže posoudit.

Mezi zastánce vzniku nového koncertního sálu patří i zakladatel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl, který před dvěma lety jako vhodnou lokalitu navrhoval místo po zimním stadionu na Štvanici, jehož likvidace v sobotu začala.

Jak se bourá legendární stadion:

Nový koncertní sál mohl v hlavním městě stát už od poloviny 90. let, tehdy ho chtěli japonští investoři darovat České filharmonii ke stému výročí. Z projektu však sešlo. Bývalý dům umělců, dnešní Rudolfinum, a Smetanova síň v Obecním domě už moderním nárokům vyhovují méně.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy