Exšéf pražských strážníků dostal šest let za korupci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 11. 2012 13:23
Zároveň dostal deset let zákazu práce u policie. Rozsudek není pravomocný
Foto: Jan Langer

Praha - Bývalý ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš jde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby na 6 let do vězení. U policie nesmí pracovat 10 let.

Rozsudek zatím není pravomocný, Kotrouš se k trestu ani případnému odvolání odmítl vyjádřit. Podle soudu Kotrouš přijal úplatky ve výši 350 tisíc korun a v budoucnosti se chtěl obohatit o více než půl milionu korun.

Státní zástupkyně Jana Hercogová ve své závěrečné řeči navrhla trest odnětí svobody 5 let. Šlo o nejnižší možný trest, Kotroušovi totiž hrozilo až 12 let vězení.

Zástupkyně zároveň požadovala peněžitý trest ve výši 300 tisíc korun. Dále chtěla, aby Kotrouš přišel o zhruba 103 tisíc korun, u kterých není jasné, jak je získal. Mohlo by se jednat o výnos z trestné činnosti.

Soudce Kamil Kydalka jí vyhověl pouze ve druhém případě. Peněžitý trest podle něj již není třeba. "Propadnutí náhradní hodnoty a zákaz činnosti považuji za dostatečné," uvedl Kydalka.

"S výší trestu jsem spokojená. Ještě zvážím, zda nepožadovat ještě ten peněžitý trest," uvedla Hercogová na otázky, zda se bude odvolávat.

Obhajoba požadovala překvalifikování činu na pouhý podvod a podmíněný trest. Kromě toho by měly být podle obhájkyně navráceny zabavené peníze. "Selhal jako člověk, nikoli jako ředitel městské policie," uvedla advokátka Petra Karbanová.

Soudce neuvěřil Kotroušovu přiznání, že převzal pouze částku 150 tisíc korun. Kotrouš popřel, že by měla charakter úplatku, protože prý zakázku ovlivňovat nechtěl. Vše si vymyslel pouze proto, aby z majitele autoservisu Josefa Jíši vylákal peníze. Rovněž vyloučil, že by dostal i částku 200 tisíc nebo že by výplatu peněz požadoval opakovaně.

Účelová obhajoba

Hercogová označila tuto Kotroušovu obhajobu za účelovou. "Důkazní situace je naprosto jednoznačná. Obhajoba obžalovaného nemůže ve vztahu k důkazům obstát," uvedla Hercogová. K verzi, že Kotrouš mohl a chtěl ovlivnit zakázku pro městskou policii, se nakonec přiklonil i soudní senát.

Podle soudce se podařilo prokázat převzetí obou částek. Jednak díky svědectví Josefa Jíši a hlavně zvukovým záznamům, které byly ze schůzky pořízeny za asistence policie. Hercogová uvedla, že převzetí prvního úplatku ve výši 200 tisíc korun prokázaly také označené bankovky.

"Částka byla označena, přičemž stopa po této chemikálii, která byla odlišná od chemikálie použité na druhou částku, byla nalezena na kalhotách obžalovaného, ve kterých byl zadržen 25. listopadu. Není možné, aby přišel obžalovaný do styku s touto látkou náhodně. Jednoznačně to prokazuje, že přišel s bankovkami do styku," uvedla zástupkyně.

Obžaloba: Finanční tíseň vypadá jinak

Stejně tak se obhajobě nepodařilo prokázat, že by byla Kotroušova rodina ve finanční tísni. Pobíral vysoký plat, který s odměnami činil až 90 tisíc korun měsíčně.

"Vlastnil s manželkou nemovitost s parcelou, dále byt v Praze 6. Dceři koupil osobní byt, který pořídil na úvěr a řádně splácel. V jeho trezoru byla nalezena částka 72 tisíc korun, kterou označil za úspory. Dále vlastnil vůz Renault Laguna a úspory ve výši 144 tisíc na penzijním fondu," uvedla Hercogová.

Kotrouš nicméně vypověděl, že on sám finanční situaci rodiny jako tíživou cítil. Kromě manželčiných problémů v podnikání a těhotenství dcery ve čtvrtek se slzami v očích mluvil také o své nevyléčitelně nemocné matce.

 

Právě se děje

Další zprávy