Bém k razii na radnici: Smlouvy s Janouškem neexistují

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 6. 2013 14:35
Podle exprimátora se policie zajímá o tendry, za které odpovídají jeho následovníci
Pavel Bém s Romanem Janouškem.
Pavel Bém s Romanem Janouškem. | Foto: golf.cz

Praha - Policisté si v rámci rozsáhlé akce, při níž bylo zatčeno několik politiků, přišli na pražský magistrát pro dokumenty k veřejným zakázkám na Odboru městského investora.

Podle prvních informací zásah souvisí s odposlechy, které policisté před časem nasadili na lobbistu Romana Janouška.

Jednou ze žádostí mají totiž být smlouvy magistrátu právě s Janouškem. Policisté prý chtěli vydat i dokumenty k tendrům, které se uzavíraly v době, kdy odbor vedl Jiří Toman a hlavou magistrátu byl Pavel Bém (ODS).

Ten ovšem pochybnosti odmítá. "Jsem přesvědčen, že v naprosté většině případů jsou v pořádku a prokázala to už všechna proběhlá šetření policie," říká exprimátor pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Kontaktovala vás v souvislosti s akcí ÚOOZ policie?

Pavel Bém: Ne.

Podle informací ČTK si policie vyžádala i smlouvy pražského magistrátu s Romanem Janouškem.

Neexistují žádné smlouvy mezi pražskou radnicí a Janouškem. V tomto směru nemá policie co prověřovat.

Co víte o tom, že policie prověřuje pražské "kmotry" Janouška a Rittiga?

Nevím o tom. Ve spojení s těmi ostatními jmény to považuji za nepravděpodobné. S Janouškem už delší dobu neudržuji pravidelné styky.

Policie si údajně vyžádala dokumenty k tendrům, které se na OMI uzavíraly za Jiřího Tomana v době, kdy jste šéfoval magistrátu.

Policie už za poslední tři roky všechny možné smlouvy na magistrátu prověřovala, je to legitimní, má na to právo a těžko proti tomu lze něco namítat. Pokud je mi však známo, prověřují se smlouvy z let 2009 a 2012. Jak asi víte, nové politické vedení města (bylo jich tedy několik) tady je od roku 2010.

Domníváte se, že jsou smlouvy z doby vaší vlády v pořádku?

Za 8 let mého primátorování mohlo být ve všech organizačních složkách města uzavřeno více než půl milionu smluv. Že bych všechny viděl, četl, zkontroloval, nejspíše nepředpokládáte. Od toho jsou příslušné odbory, ředitelé, úředníci. Přesto jsem přesvědčen, že v naprosté většině případů jsou v pořádku, a prokázala to už všechna proběhlá šetření policie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy