Za rychlostudium mu odebrali titul. Teď se chce soudit

ČTK ČTK
9. 9. 2011 11:42
Jan Harangozzo vystudoval pětiletý obor za dva měsíce
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - První a zatím jedinou žalobu kvůli zrušenému titulu získanému na plzeňské Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) podal nejrychlejší z rychlostudentů Jan Harangozzo. Píše o tom páteční Právo.

Muž, který figuruje v případu kolem konkurzního soudce Jiřího Berky, vystudoval pětiletý magisterský obor o prázdninách v roce 2005 za dva a půl měsíce, uvedl list.

Právní expert ZČU František Korbel, jenž pro odebírání diplomů připravoval potřebné podklady, se soudu nebojí. Harangozzův případ byl podle něj nejprůkaznější mezi podezřelými rychlostudenty.

"Podal jsem žalobu na zrušení rozhodnutí o zrušení diplomu ke Krajskému soudu v Plzni. Jsem přesvědčen, že uspěji," uvedl Harangozzův právník Radek Ondruš.

Jeho klient se podle Práva hájil předchozími studii na univerzitě v Bratislavě, kterou prý navštěvoval. Ta ale uvedla, že na Slovensku studoval jen rok, pak byl vyloučen.

"K rušení diplomů jsme přistoupili jen ve zcela jednoznačných případech. A tento byl ze všech nejprůkaznější," konstatoval Korbel. Ondruš upozornil, že pokud univerzita u soudu uspěje, může se spustit vlna dalšího odebírání titulů.

"Jestliže je právní konstrukce pana Korbela správná, je možné zpochybnit všechny podivně získané diplomy po roce 1948. A když prohraji, tak to také udělám, padni komu padni, jsou desítky," řekl Právu Ondruš.

ZČU v červenci oznámila, že zrušila 12 diplomů devíti absolventům. Ve skutečnosti je ale lidí zatím osm, píše deník. Devátým měl být bývalý velitel plzeňské městské policie Luděk Hosman, který z velké části opsal bakalářskou práci. "Správní řízení se poněkud protáhlo, ale rozhodnutí o zrušení diplomu je připraveno k odeslání," dodal Korbel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy