Šumava chce kácet les, aby lyžaři mohli až do Rakouska

Pavel Baroch
7. 6. 2011 10:55
Plzeňský kraj připravil zákon o šumavském parku, chce s ním do Parlamentu
Foto: Zuzana Hronová

Plzeň/Vimperk - Vedení Plzeňského kraje se rozhodlo nečekat, až ministerstvo životního prostředí připraví nový zákon o Národním parku Šumava, a rozhodlo se připravit vlastní návrh.

Ve čtvrtek o něm bude hlasovat krajské zastupitelstvo a po předpokládaném schválení zamíří předloha do sněmovny.

Zákon očividně počítá s tím, že na jihovýchodě parku, v jedné z nejcennějších oblastí Šumavy, se vykácí kus lesa a postaví se nová lanovka na Hraničník, aby se čeští turisté dostali na sjezdovky na rakouské straně pohoří.

Chalupa chce vlastní zákon

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvedl, že jeho ambicí je sepsat vlastní, tedy vládní návrh zákona o Šumavě, který by mohl obsahovat i některé z návrhů z jiných předloh, včetně té plzeňské.

Foto: MŽP

"Chci, aby se přes léto vedla seriózní diskuse," řekl Aktuálně.cz Chalupa, podle něhož by se rozhodně neměla příprava uspěchat. Chalupa dodal, že takové detaily - jako je právě kontroverzní lanovka na Hraničník - zatím neřešil. 

"Zatím se zabývám obecnými záležitostmi," poznamenal Chalupa.

Také radní Plzeňského kraje Petr Smutný uvedl, že jejich předloha otázku lanovky vůbec neřeší. Jenže přiložená mapa ukazuje něco jiného. Na plánované trase už je vyznačen koridor, pruh volného území mezi dvěma druhými zónami parku.

"To je asi náhoda," reagoval Smutný na otázku Aktuálně.cz, proč je koridor na mapě právě na trase plánované lanovky.

Mapa plánované podoby šumavského parku podle představ Plzeňského kraje. V jihovýchodním výběžku je koridor pro novou lanovku na Hraničník:

Foto: Plzeňský kraj

S lanovkou už počítá krajský plán

Velkým propagátorem nové lanovky je Jiří Hůlka, starosta lipenské obce Horní Planá a zároveň předseda Sdružení šumavských obcí. 

"Lanovka už je v zásadách územního rozvoje kraje," řekl Aktuálně.cz Hůlka, podle něhož by lanovka pomohla zvýšit turistický ruch v zimních měsících, kdy je tady největší nezaměstnanost z celého regionu.

Foto: Aktuálně.cz

"Potřebujeme trvalá pracovní místa přes zimu," poznamenal Hůlka, podle něhož se naplánovaná trasa vyhýbá všem nejvzácnějším přírodním místům.

Podle starosty lanovka umožní, aby čeští lyžaři, kteří zamíří do rakouského areálu Hochficht, nemuseli objíždět okolo šumavských kopců, čímž se ušetří exhalace z automobilů.

Velkým zastáncem a propagátorem lanovky je i jihočeský hejtman a stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola z ČSSD, podle něhož bude lanovka "tichá a ekologická".

Ekologické Hnutí Duha varuje před tím, že po stavbě lanovky k rakouskému lyžařskému areálu ještě zesílí tlak na vybudování nových sjezdovek i na českých svazích.

Klaus se chystá příští týden na Šumavu

Zastáncem nového lyžařského areálu na Šumavě je kromě podnikatelů a lipenských vsí i prezident Klaus, který se před časem dokonce nechal slyšet, že bude prvním, kdo sjezdovku sjede. Klaus se podle informací Aktuálně.cz chystá na Šumavu příští týden.

Podle Hnutí Duha může celý projekt s dopravou českých lyžařů přes šumavské kopce ohrozit tamní chráněnou přírodu. Lanovka totiž povede přes nejcennější, první zónu parku.

"Všechny varianty představují negativní dopady na vzácnou přírodu," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Hnutí Duha: Je to hra na národní park

Podle Bláhy zapadá vymezení koridoru pro novou lanovku do celkové koncepce navrhovaného zákona z dílny Plzeňského kraje, který mimo jiné umožňuje rozsáhlou výstavbu na území národního parku.

Co navrhuje Plzeňský kraj

  • Hospodaření s lesními, zemědělskými a ostatními pozemky, se kterými je příslušná hospodařit Správa NP Šumava, bude vykonávat obecně prospěšná společnost, která bude založena do jednoho roku od účinnosti zákona.
  • Osoby s trvalým pobytem na území národního parku mohou volně vstupovat na území I. zón, pokud svým vstupem nepoškodí dochovaný stav prostředí.
  • Jen se souhlasem Správy NP Šumava lze na území národního parku zřizovat lyžařské sjezdovky, vleky a vyznačovat zimní běžecké tratě.
  • V I. a II. zónách je zakázáno umisťování a povolování nových staveb kromě těch, které slouží pouze účelům ochrany přírody, nebo u nichž veřejný zájem výrazně převažuje nad zájmy ochrany přírody.

"Ve III. zóně lze umisťovat a povolovat pouze stavby sloužící ochraně přírody, rybářství, myslivosti, péči o les, zemědělství, turistice, sportu, obraně státu a ochraně státních hranic, pokud jejich umístění není v rozporu s posláním národního parku," uvádí se v předloze, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Třetí a případné čtvrté zóny parku přitom podle plzeňského návrhu mají tvořit největší část šumavského parku. "Jelikož posláním parku je sloužit turistice, rekreaci a udržitelnému rozvoji obcí, bude to v praxi znamenat zástavbu třetích zón," řekl Aktuálně.cz Bláha.

Podle Bláhy je dalším nebezpečím i to, že se z převážné většiny tamních lesů stane běžný hospodářský les, kde není zaručena důkladná ochrana přírody podle speciálního zákona. Umožní to ovšem radikální postup proti kůrovci včetně rozsáhlého kácení stromů.

"Byla by to hra na národní park než skutečný národní park," okomentoval plzeňskou předlohu Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Brouka nikdo nezastaví

Radní Plzeňského kraje Petr Smutný uvedl, že hlavním smyslem zákona je ochrana Šumavy před kůrovcovou kalamitou. "Brouka nikdo nezastaví," řekl Aktuálně.cz Smutný.

Dodal, že předloha vychází vstříc i ochráncům přírody, protože nejcennější, první zóny parku, které jsou nyní rozdrobeny do 135 částí, stmeluje do sedmi celků. První zóny by měly tvořit 18 procent rozlohy parku.

"Myslím, že je to dost," řekl Smutný, ačkoli park směřoval za bývalého vedení k tomu, že přírodnímu vývoji bude ponechána asi třetina rozlohy.

Radní Smutný připomněl, že jednání o novém parku, který chystá ministerstvo životního prostředí, se zaseklo, od ledna se neuskutečnila žádná schůzka pracovní skupiny.

"Pokud v podobném duchu, jako je náš zákon, vznikne vládní návrh, naši předlohu stáhneme," dodal Smutný.

 

Právě se děje

Další zprávy