Starostové nechápou: Proč se máme starat o nesvéprávné?

ČTK ČTK
15. 9. 2011 19:02
Rozhodujeme o jejich vycházkách, kapesném, dluzích i o koupi šamponu, říkají
Soudem stanovené opatrovnictví stále více zatěžuje města a obce (ilustrační foto).
Soudem stanovené opatrovnictví stále více zatěžuje města a obce (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Dobřany (Plzeňsko) - Soudem stanovené opatrovnictví stále více zatěžuje města a obce v Plzeňském kraji. Soud je nařídil i u lidí, kteří jsou plně nebo částečně zbaveni svéprávnosti, ale často nemají v dané obci ani trvalé bydliště. Radnice to finančně i administrativně zatěžuje.

Podle člena správní rady Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) a starosty Dobřan Marka Sýkory stát na toto opatrovnictví nepřispívá a obce si často musí vyčlenit vlastního pracovníka.

Rozhodujeme i o tom, zda si nesvéprávný může koupit šampon

Pokud lidé s omezenou svéprávností nemají nikoho blízkého, stávají se jejich opatrovníky starostové. Rozhodují tak o jeho výdajích i cestách.

"Rozhodujete o každé maličkosti, například zda si dotyčný může koupit šampon. My tu navíc máme psychiatrickou léčebnu a soudy nám přidělují do opatrovnictví i pacienty, kteří tu nemají trvalé bydliště. Nedostáváme na to ani korunu od státu, a přitom je to jasná přenesená státní působnost a my ji pouze zprostředkováváme," řekl Sýkora.

Jako starosta Dobřan byl Sýkora opatrovníkem sedmi desítek lidí. Obec se ale kvůli tomu obrátila na soud a nyní má v opatrovnictví dvacet lidí.

"Pokud tady občané nemají trvalé bydliště, dává nám krajský soud za pravdu," uvedl Sýkora. Dobřany navíc platí jednoho úředníka, který má nad opatrovnictvím dohled.

Podle starostů přibývá nesvéprávných lidí, o které se radnice musí starat. SMOPK se proto obrátilo na legislativní a sociální sekci Svazu měst a obcí ČR. Sdružení chce dosáhnout změny právních norem.

"Zejména malé obce bez aparátu si s tím nebudou umět poradit," řekl starosta Horšovského Týna Josef Holeček.

Ústavní soud už podle něj vypracoval právní rozbor. Výsledky rozboru potvrzují, že opatrovnictví je přenesenou působností státu a je jeho povinností se o tyto lidi starat nebo na služby vyčlenit radnicím finanční prostředky.

Obce řeší dluhy i vycházky

"Soud nám například přidělil paní, která pobývá v psychiatrické léčebně, a určil nás jako opatrovníka. Ona přitom nemá trvalé bydliště u nás," řekla starostka Města Touškov Vilma Kunešová. Radnice tak podle ní rozhoduje o někom, koho vůbec nezná.

Obec často musí řešit dluhy, které lidé napáchají v době, kdy měli občanský průkaz. "K tomu jí určujeme kapesné, z léčebny nám píší, že jí dáváme málo. Ale ve chvíli, kdy má statisícové dluhy, tak je potřebujeme z něčeho splatit," dodala Kunešová.

Rozhodování o těchto lidech podle Kunešové nespadá do pravomoci starostů. "Musím rozhodovat o její vycházce a máme její občanku schovanou v sejfu, což mi obojí přijde hrozné," dodala Kunešová.

Pro Dobřany to podle starosty Sýkory znamená zejména více administrativy. "Řadu kroků musí schvalovat opatrovnický soud, takže o každém člověku vedeme velkou agendu," dodal. Obce proto žádají stát, aby jim na tyto výdaje přispíval.

 

Právě se děje

Další zprávy