Špekáček, zelí či pivo. To jsou vítězné potraviny

Domácí Domácí
18. 6. 2011 7:11
Podporujeme regionální potraviny, neboť chceme, aby naše děti jedly zdravě, řekl k soutěži hejtman Chovanec
Hejtman Milan Chovanec předává řezníkovi ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje za špekxček a klobásu.
Hejtman Milan Chovanec předává řezníkovi ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje za špekxček a klobásu. | Foto: Plzeňský kraj

Plzeň - Na 2. ročníku soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje 2011 zvítězily Přešínský špekáček a klobása z  řeznictví a uzenářství Herejk, Přírodní sýr a Kysané mléko z Minimlékárny Joma, Víkendový chléb z pekárny PEKO, Oříškový rohlíček ze Západočeského konzumního družstva Sušice, Purkmistr tmavý ležák 12°, Kysané zelí Josef Krůse a Tolstolobik uzený porcovaný ze Zpracovny ryb Klatovy.

Vítězové si převzali certifikát a keramický pohár. Všechny oceněné výrobky mohli lidé ochutnat i zakoupit na Festivalu regionálních potravin na nádvoří krajského úřadu ihned po vyhlášení.

"Bereme podporu regionální potraviny velmi vážně, protože chceme, abychom my i naše děti jedli zdravé potraviny a k tomu vede právě tato cesta. Budeme podporovat malé výrobce, kteří mají chuť své produkty dělat poctivě a řádně, " řekl hejtman Milan Chovanec při pozdravu občanům na nádvoří krajského úřadu.

V letošním roce bylo přihlášeno 21 výrobců s 62 výrobky. Loni soutěžilo 25 výrobců se 116 výrobky. V letošních pravidlech soutěže došlo k omezení počtu přihlášených výrobků od jednoho výrobce o polovinu.

Titulem se může potravina honosit 4 roky

Vítězové od dneška mohou používat u vítězného výrobku po čtyři roky označení Regionální potravina Plzeňského kraje a jsou uvedeni v samostatném katalogu, který je součástí propagace soutěže a je distribuován na regionálních akcích a akcích ministerstva zemědělství.

Soutěž se konala v rámci historicky prvního prodejního Festivalu regionálních potravin, který připravil Krajský úřad Plzeňského kraje. Na nádvoří úřadu byl zahájen v pátek 17. června a končí v sobotu v podvečer.  

Součástí festivalu je i farmářský trh zaměřený především na produkty z Plzeňského kraje a ochutnávky vítězných výrobků z loňského i letošního ročníku soutěže.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy