Plzeňané: Nechte nám kulturu, další obchody nechceme

ČTK ČTK
4. 10. 2011 18:46
Lidé chtějí zabránit stavbě nového obchodního komplexu na místě kulturního domu

Plzeň - Pět občanských sdružení v Plzni chce místním referendem zabránit nové nákupní galerii. Obchody by měly vyrůst na místě plzeňského domu kultury.

Kulturní dům chce zbořit firma Amádeus Plzeň. Na jeho místě má za dva roky vyrůst nová budova za dvě a půl miliardy korun.
Občanská sdružení chtějí začít v úterý sbírat potřebné podpisy. Do měsíce jich chtějí mít třináct a půl tisíce.

Městské zastupitelstvo by pak muselo do 90 dnů vyhlásit lidové hlasování. Podle Martina Marka ze sdružení Kultura(k) mají už více než devět tisíc podpisů.

Investor stavby Corso Americká považuje tuto aktivitu za "populistickou překážku, která směřuje k úmyslnému poškození investice". Primátor Martin Baxa (ODS) podle svých slov ctí český právní řád, který referendum umožňuje. "Musím ale podotknout, že ne vše se dá zredukovat na otázku zodpověditelnou ano nebo ne," dodal Baxa.

"Náš veřejný hlas, i když není malý, vedení města ignorovalo, proto jsme zvolili tuto formu," řekla Barbora Ottová z Kultura(k). Referendum připravuje od úterý osmičlenný výbor z neziskových organizací. Dobrovolníci budou pak nabízet petiční archy. K dostání budou v partnerských sdruženích, na ulicích, v čajovnách a v klubech pro mladé i seniory.

Podle architekta Filipa Kastla vytvořili zastupitelé na začátku září regulační podmínky "spíše na míru investorovi a tvrdí, že už je příliš pozdě, aby se něco dalo zvrátit". Zároveň dodává, že bude trvat minimálně půl roku než Amádeus získá platné územní rozhodnutí. Poté už by změna územního plánu, o kterou aktivisté usilují, provést nešla.

Sdružení: Jen se to tváří jako multifunkční centrum

V referendu chtějí občanská sdružení dvě otázky. V první by lidé odpovídali na to, zda chtějí, aby město Plzeň "bezodkladně podniklo veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení". Druhá se týká podpory změny územního plánu ze současného smíšeného území na městskou zeleň.

Místního referenda se podle zákona musí zúčastnit minimálně 35 procent oprávněných voličů trvale žijící v Plzni. Podpořit ho pak musí minimálně 25 procent. Podle rozhodnutí Ústavního soudu musí zastupitelé platné referendum o změně územního plánu respektovat, dodal Marek.

Podle sdružení se Corso pouze navenek tváří jako multifunkční centrum. Aktivisté chtějí veřejnou debatu o využití prostoru v okolí kulturního domu. Zároveň chtějí vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž.

Lidé jsou proti sobě, tvrdí firma

"Plzeň netrpí nedostatkem nákupních prostor. Více aut do centra je zhouba," řekl Petr Vaněk, manažer nevládní organizace. Podle Martina Hyťhy z Dětí Země jde o zásadní zásah do veřejného prostoru, o němž mají rozhodnout Plzeňané.

"Každou takovou aktivitou na sebe aktivisté přebírají odpovědnost za případnou vzniklou škodu při této investici. A Amádeus je připraven tuto škodu vymáhat, bude-li způsobena," řekl Jan Piskáček, zástupce investora, který pokračuje v přípravě stavby.

Společnost se podle něj přizpůsobila všem složitým a nákladným regulačním podmínkám, které požadovalo vedení radnice a obyvatelé. Další účelové blokování bude jen prodloužením špatného stavu současného velmi nereprezentativního objektu v centru města, dodal Piskáček.

V současné době běží na plánovanou stavbu proces IEA, ke kterému mohou lidé posílat připomínky. Po dvou třech měsících by mohlo být zahájeno územní řízení.

Referendum se mělo v Plzni konat už v roce 2003. Skupina lidí zde nesouhlasila se změnou jízdního v MHD. Za dva měsíce dokázali čtyři lidí nasbírat 14 a půl tisíce podpisů. Dva tisíce z nich ale úředníci kvůli chybným údajům vyškrtali. Do sedmi dnů, kdy je možné podpisy dodat, ale aktivisté nezvládli počet naplnit.

 

Právě se děje

Další zprávy