Plzeň před volbami trápí bezpečnost ve městě a doprava

ČTK ČTK
1. 10. 2010 8:04
Lídři rovněž chtějí naplnit projekt Evropské hlavní město kultury

Plzeň - Problematika bezpečnosti ve městě, vyřešení špatné dopravní situace a naplnění projektu Evropského hlavního města kultury (EHMK) v roce 2015 patří před komunálními volbami k hlavním tématům stran v Plzni.

Lídři se shodují také na tom, že nechtějí město do budoucna dál výrazněji zadlužovat, i to zjistila ČTK ve své anketě mezi hlavními politickými lídry v nadcházejících komunálních volbách.

Co považujete za hlavní úkol pro město v novém období, jak jej chcete dosáhnout?

Eva Herinková (ČSSD): Hlavním problémem je bezpečnost jako základní potřeba občanů. Aby se lidé nemuseli bát kvůli bezdomovcům a žebrákům jít ulicemi kolem náměstí, aby se o majetek a životy nebáli prodejci v centru. Měli bychom koordinovat a zefektivnit práci městské policie.

Pavel Rödl (Občané.cz): Je nutno co nejrychleji docílit stavby západního okruhu, což je sice krajská komunikace, ale pomoci může i město, a docílit stavby státní komunikace, která bude sloužit jako východní obchvat. Přibyl nám radostný problém, to je titul EHMK v roce 2015. Budeme muset získat dostatek peněz a zrealizovat plán z naší přihlášky.

Martin Baxa (ODS): Řídit město, které nebude do budoucnosti zadlužené a bude se rozvíjet stejně dobře, jako se rozvíjelo a měnilo posledních 20 let. Rovnoměrně rozdělovat investice na celém území Plzně, zkvalitňovat a rozšiřovat infrastrukturu. Chci zajistit pro občany řádnou správu a hospodaření, velmi důkladně se zaměřím na zlepšení bezpečnosti.

Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň): Hlavní úkol je realizace dvou velkých integrovaných plánů rozvoje - EHMK 2015 a Plzeň univerzitní město 2015, a to při zachování vyrovnaných rozpočtů.

Ondřej Ženíšek (TOP 09): Stanovení priorit městského rozpočtu pro následující čtyři roky. Nejdůležitější investice musí zahrnovat všechny potřebné oblasti. Zavedení efektivního a funkčního systému otevřených a maximálně průhledných veřejných zakázek.

Do čeho chcete nejvíce investovat a kde na to chcete získat prostředky?

Eva Herinková (ČSSD): Potřebujeme investiční stavby, především západní okruh, to je nejen otázka města. Důležité je zprůjezdnění prvního městského obvodu a centra Plzně. Budeme se snažit získávat peníze z EU.

Pavel Rödl (Občané.cz): Největší investice budou spojené s realizací projektu EHMK a s čerpáním evropských dotací - nové divadlo, tramvajová trať, objekt v bývalých kasárnách Světovar. Pak investice nespojené s dotacemi - dofinancování městské části západního okruhu, začneme postupně investovat do fotbalového stadionu.

Martin Baxa (ODS): Plzeň potřebuje mnohem více investic do infrastruktury. Prostředky získáme z rozpočtu města, od státu, EU a kraje.

Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň): Hlavní investice jsou spojené s integrovanými plány rozvoje. Klíčový je také západní okruh, kde má město svůj podíl. Oba integrované projekty jsou koncipovány tak, aby byly financovatelné prostřednictvím titulů EU.

Ondřej Ženíšek (TOP 09): Nejvíce bude nutné investovat do dopravní infrastruktury a do úspěšné realizace projektu EHMK 2015.

Budete ochoten kvůli tomu město zadlužit?

Eva Herinková (ČSSD): Některé úvěry už Plzeň má. Dál bych je brala pouze velmi uvážlivě do těch nejdůležitějších investic.

Pavel Rödl (Občané.cz): My už jsme město zadlužili, byť maximálně efektivně. Půjčujeme jsi jen na věci, které dofinancujeme z fondů EU. Budeme pokračovat v čerpání z úvěrového rámce od Evropské investiční banky. Nerad bych, abychom si půjčovali na cokoliv dalšího.

Martin Baxa (ODS): V dnešní nejisté ekonomické situaci považujeme zadlužování měst za velký hazard. Nechceme a nepřipustíme proto zadlužení města pro další generace.

Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň): Město si může dovolit vzít si na spolufinancování strategických projektů úvěr od Evropské investiční banky, který je výhodný.

Ondřej Ženíšek (TOP 09): V krajním případě jsme ochotni město v mírné míře zadlužit, pouze však za předpokladu návratu vypůjčených financí v následujících letech. Tím mám na mysli výrazné navýšení počtu turistů přijíždějících do našeho města.

Počítáte s privatizací obecního majetku?

Eva Herinková (ČSSD): Jsem proti privatizaci městského majetku, je možná pouze v nejnutnějších případech. Jsem proti dalšímu prodeji městských bytů. Bytový fond města je nedostatečný, naopak by potřeboval rozvíjet.

Pavel Rödl (Občané.cz): Je možné privatizovat ještě pár městských bytů. Možná se dají ne privatizovat, ale provozovat se soukromým sektorem věci jako třeba opravárenské činnosti a garážování v dopravních podnicích. Privatizace kanalizace, silnic, Plzeňské teplárenské určitě ne.

Martin Baxa (ODS): Privatizace městských bytů je už téměř dokončena. Odprodáme zbylé byty, které se ještě nepodařilo prodat. Město by si mělo ponechat asi 2000 až 2500 bytů, bezbariérových anebo pro sociální potřeby.

Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň): Město může pokračovat s prodejem bytů a bytových domů nájemníkům, nepředpokládám prodej Plzeňské teplárenské.

Ondřej Ženíšek (TOP 09): S rozhodnutím o privatizaci městských bytů chceme počkat až po uskutečnění analýzy bytového fondu a zvolení následné ideální strategie. V nejbližších letech nepočítáme s privatizací Plzeňské teplárenské.

S jakou stranou či koalicí budete ochotni po volbách spolupracovat, s jakou nikoliv?

Eva Herinková (ČSSD): Já bych případné koalice řešila až po volbách, zatím jsme se v tom nijak nevymezovali.

Pavel Rödl (Občané.cz): Záleží to na voličích. Tak, jak máme postavenou kandidátku, je jasné, že asi těžko půjdeme s naprostou levicí a asi velice těžko půjdeme do koalice s některými lidmi, kteří jsou na pravici.

Martin Baxa (ODS): Karty pro budoucí koalice rozdají plzeňští voliči. Rozhodně ale nebudeme spolupracovat s komunisty.

Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň): Preferovali bychom pokračování současné pravicové koalice, do které by zřejmě měla co říci i TOP 09. Jsme připraveni je spolupráci se všemi demokratickými stranami, nedovedeme si představit spolupráci s KSČM.

Ondřej Ženíšek (TOP 09): Rozhodně nepočítáme se spoluprací s KSČM. S ostatními stranami jsme ochotni vytvořit koalici pouze po obdržení nezpochybnitelných garancích, že nebudou bránit splnění našich základních priorit.

 

Právě se děje

Další zprávy