Ledovce byly na Šumavě mnohem déle, než se myslelo

ČTK ČTK
4. 6. 2011 9:47
Tundra jako za polárním kruhem, silné větry, velké sněhové smrště. Tak vypadala kdysi Šumava
Jezero Laka
Jezero Laka | Foto: Zuzana Hronová

Plzeň - Daleko přesnější informace o vývoji šumavské krajiny v oblasti Prášilského jezera a jezera Laka dostane nyní běžný uživatel Šumavy díky unikátnímu desetiletému výzkumu vědců.

Odborníci z katedry geografie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity (ZČU) a dalších odborníků z Akademie věd a vědeckých pracovišť v ČR, Polsku, Francii a na Slovensku sesbírali unikátní data odhalující, jak vypadaly a kdy zmizely poslední ledovce ze Šumavy.

"Dnes informační tabule říkají, že území vzniklo činností ledovce. My dodáme další informace o tom, jak se to území celkově vyvíjelo za těch posledních 20 000 let. Další výzkumy jsou zaměřeny na to, jak rychle a jak moc se pohybují skalní bloky v těch karových stěnách a podobně," vysvětluje Pavel Mentlík z plzeňské katedry.

Původně měli vědci data o tom, že zalednění na Šumavě skončilo před 15 000 lety. "My jsme zjistili, že probíhalo ještě před 14 000 i 12 500 lety. A fakt, že zalednění tam probíhalo před 14 000 lety je naprosto ojedinělá informace," řekl Mentlík.

Šumava kdysi: tundra jako za polárním kruhem

Důkazem je morénový val, tedy kamenný val vzniklý ledovcovou činností, jehož numerickým datováním vědci zjistili, že vznikl před 14 000 lety.

"Území bylo bez lesa a porostu, ledovec tlačil před sebou materiál a vytvářel před sebou morénové valy. Byla tam v podstatě taková tundra jako za polárním kruhem, tedy velmi tvrdé podmínky. Foukaly tam velmi silné západní větry, byly velké sněhové smrště," popsal Mentlík.

Prášilské jezero
Prášilské jezero | Foto: Zuzana Hronová

Postupně se ale začalo oteplovat. Ledovec před 15 000 lety vyplňoval celé údolí, pak se postupně zmenšoval a před 12 000 lety roztál.

Je zajímavé, že to bylo v období, kdy třeba v Alpách a Krkonoších ledovce ještě rostly a byly docela velké. To je právě to, co bude pravděpodobně předmětem dalších diskusí a obecného zájmu, doplnil vědec.

Další ledovce na Šumavě se nacházely například u Malého Javorského jezera v Bavorsku a u Plešného jezera, byly do dvou tří kilometrů.

Výzkum lze použít pro globální oteplování

Výzkum začal nyní desetičlenný tým představovat na mezinárodních fórech.

"Publikovali už jsme tři články v prestižních časopisech a ohlasy byly hodně kladné. Poté jsme dostali výsledky numerického mapování, což jsou přesná data, jak a kdy ta která fáze zalednění probíhala, jak se krajina vyvíjela a po srovnání výsledků s alpskou oblastí a severní Evropou se teď snažíme výsledky prezentovat," uvedl Mentlík.

Výzkum lze využít při posuzování zalednění, tání ledovců i globálního oteplování. "Z Grónska a Špicberků tají ledovce a ta chladná a sladká voda se tam dostává a klesá dolů, a tím se proud udržuje v cirkulaci," vysvětlil vědec. Pokud se tam podle něj vody rozlije hodně, tak se v tom místě proud přeruší a cirkulace se zastaví. Tím pádem se přestane Evropa oteplovat a země se takto několikrát vracela do ledové doby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 8 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy