Do nádrže na Rokycansku vytekla močůvka, hrozí úhyn ryb

ČTK ČTK
15. 7. 2012 19:50
Látka se nejprve dostala do potoka mezi Líšnou a Jablečnou, pak znečistila vodní nádrž
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Kropáček

Líšná - Velké množství močůvky vyteklo v neděli do potoka mezi Líšnou a Jablečnou na Rokycansku. Nebezpečná látka se dostala i do vodní nádrže poblíž Jablečné.

Kvůli nebezpečí úhynu ryb odčerpávají stále hasiči špinavou vodu z potoka fekálními vozy. Potok je silně znečištěn v délce asi tří kilometrů, řekl řídicí důstojník krajských hasičů Miroslav Moule.

Podle něj přetekl zásobník na kejdu u kravína, který patří zbirožskému zemědělskému podniku. Močůvka unikla do malého vodního toku. "Nebezpečná látka se ve vodě ředí, a proto neinstalujeme norné stěny, ty by ji nezastavily. Musíme počkat, až se to naředí. Jsou návrhy pustit do potoka s malým průtokem více vody," uvedl Moule.

Nakonec přehradili vodoteč ve dvou místech, 200 metrů - pod kravínem a o dva kilometry dále. Dobrovolní hasiči odčerpávají zapáchající vodu fekálními vozy.

Experti hasičské laboratoře na místě odebírali a analyzovali vzorky.

V potoce, který je spíše polní vodotečí, ryby nebyly. V nádrži, kde přístroje naměřily vyšší koncentraci čpavku, by měly být. Zatím ale na hladině žádní mrtví živočichové nejsou. Laboratoř konstatovala, že úhyn by se projevil až po čtyřech hodinách i déle.

Vedle potoka je letní dětský tábor, který z něj bral užitkovou vodu. Zemědělská firma dětem dovezla vodu v cisternách.

Na místě byli pracovníci odboru životního prostředí z rokycanské radnice i vedení zemědělského družstva. Podle Mouleho močůvka vytváří "mrtvou" vodu a hrozí udušení živočichů, kteří v ní žijí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy