Blovice mají opravený "tankodrom". Čekaly na to osm let

ČTK ČTK
31. 5. 2012 19:22
Cestě se říkalo tankodrom. Rozbily ji kamiony, které tudy jezdí z Plzně na Tábor a Humpolec

Blovice - Blovice na Plzeňsku dokončily s Plzeňským krajem průtah městem za 18,5 milionu korun.

Po opravě krajské silnice druhé třídy volali místní osm let. Rozbily ji kamiony, které tudy jezdí z Plzně na Tábor a Humpolec. Říkalo se jí tankodrom, řekl Jan Poduška (ODS), starosta Blovic se 4300 obyvateli.

"Silnice o délce téměř 600 metrů včetně několika křižovatek je zkolaudovaná. Sedm milionů korun na ni dalo město, hlavně na chodníky, přechody a veřejné osvětlení. Podél vznikla také parkovací místa, která tam nikdy nebyla," dodal.

Kraji přispěl na stavbu evropský program ROP, městu dal polovinu Státní fond dopravní infrastruktury.

Těžké nákladní vozy, které nechtějí platit mýtné, jedou po silnici první třídy I/20 z Plzně na Nepomuk a v Chocenické Lhotě odbočí na Blovice a za nimi se dostanou na silnici I/21 na Rožmitál.

Po tomto tahu nemohou jet už z Plzně, protože by neprojely podjezdem v Nezvěsticích. "Mohly jet z Plzně na Nepomuk a přes Písek, ale těch je minimum. V Humpolci pak vyjedou na dálnici D1 a ušetří za mýtné," uvedl Poduška.

Na krajskou silnici nebyly dlouho peníze. "Husova ulice, což je hlavní tah městem od nádraží až po náměstí a úřady, byla šílená. Původně tam byly kostky, pak se pořád lepila asfaltem. Lidé si hodně stěžovali, ale my jsme jim těžko vysvětlovali, že jde o krajskou komunikaci," uvedl starosta.

Kraji, postav nám to a to

Město k opravě ale přistoupilo odlišně, než jiná sídla v regionu. Navrhlo kraji, že stavbu připraví i zaplatí společně. Šest let se pak vypořádávaly pozemky, projekt platily "půl na půl".

"Většina obcí křičí: kraji, postav nám to a to. Ale naším způsobem se oprava krajské silnice snáze prosadí," řekl Poduška.

Velkým problémem bylo podle něj sladit akci časově. Radnice i kraj museli čekat na odkládanou akci Čistá Berounka, tedy na novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Největší investice v historii města za 120 milionů korun skončila počátkem roku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy