reklama
 
 

Výkopy u Parama jsou hotové, riziko nálezu pumy končí

15. 5. 2013 10:32
Chemičku bombardovali za války spojenci a desítky bomb nejen v areálu firmy nevybuchly

Pardubice - U rafinerie Paramo v Pardubicích stavební firma v úterý po několika měsících dokončila výkopové práce.

Skončilo tím riziko, že dělníci najdou nevybuchlé pumy z druhé světové války, což by znamenalo evakuaci až 10 000 lidí.

Chemičku bombardovali za války spojenci a desítky bomb nejen v areálu firmy nevybuchly. Odborná firma sanuje území v okolí rafinerie od ropných látek od konce ledna. Informoval o tom Jiří Kyncl z kanceláře tajemníka magistrátu.

"Tam samozřejmě ještě budou probíhat nějaké stavební práce včetně betonáží a úpravy terénu, ale to jsou povrchové práce, kde riziko nálezu nehrozí," řekl Kyncl.

Na stavební práce musel nepřetržitě dohlížet pyrotechnik. Podle odborníků je totiž na území Pardubic až 130 nevybuchlých bomb a značná část se nachází právě v lokalitě u Parama.

Pardubice čekají v budoucnu dopravní stavby, kde dělníci mohou na bomby opět narazit. Plánuje se například přestavba křižovatky U Trojice, dodal Kyncl.

Na evakuaci se připravovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Město mělo vypracovaný evakuační plán, který by se dotkl obyvatel i firem. Na řadu hodin by se v místě musela zastavit doprava včetně vlaků a MHD.

Počítalo se také s převozem bomby na bezpečné místo mezi Starým Máteřovem a Barchovem u Pardubic, kde by pyrotechnici pumu zneškodnili, když by to nebylo možné na místě nálezu.

autor: ČTK | 15. 5. 2013 10:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama