V Synthesii po nehodě unikl oxid dusíku, lidi neohrozil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 8. 2012 10:07
Lidé v průmyslové zóně ohroženi nebyli, nebezpečné látky se nedostaly ani mimo zónu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bochemia

Pardubice - Oxid dusíku unikl v pondělí ráno do ovzduší po provozní nehodě v pardubické chemičce Synthesia.

Majetek ani lidi v průmyslové zóně SemtinZone, kterou Synthesia provozuje, to neohrozilo. Mimo zónu se nebezpečné látky nedostaly, řekla mluvčí a personální ředitelka Synthesie Jaroslava Doležalová.

Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové se přehřál zásobník s nitračními plyny a ulétlo mu víko, hasiči na místě ochlazují další zásobníky.

Provozní nehoda se stala v 1:30, na místo vyjeli hasiči z Pardubic, Chrudimi a podnikoví hasiči firmy Synthesie.

Hasiči začali zkrápět páry mlhou tak, aby neunikly nitrózní plyny z areálu chemičky. "Zásobníky jsou stále ochlazovány. Dnes bude obsah poškozeného zásobníku postupně přečerpán," uvedla Horáková.

Synthesia o nehodě informovala starosty okolních měst a obcí; přišlo jim několik sms zpráv, kde je společnost informovala o zásahu.

Podle starosty nedalekého Rybitví Radima Voltra měli starostové dobré informace a nebylo třeba informovat obyvatele. Únik oxidů dusíku nebyl cítit ve vzduchu.

Mohou za to vysoké teploty

Škoda ani příčina nehody zatím nejsou známy. Co nehodu způsobilo, budou zjišťovat policejní vyšetřovatelé.

Nehodou se zabývalo i oddělení krizového řízení města Pardubic. Podle vedoucího oddělení Jiřího Kyncla je pravděpodobné, že vlivem několikadenních vysokých teplot se přehřál zásobník a kvůli přetlaku se roztrhl.

V areálu pardubické Synthesie v březnu hořelo ve firmě Rekla, z dřevěné haly s linkou na likvidaci oleje se požár rozšířil na sklad s minerálními oleji.

Oheň vyvolal několik explozí, plameny zasáhly i dvě nákladní auta. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda byla předběžně vyčíslena na 20 až 25 milionů korun.

Oxidy dusíku ze Synthesie unikly také předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy