S KSČM před 17. listopadem? Nikdy! znělo v Chrudimi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 11. 2010 10:42
Zastupitelé v Chrudimi jsou rozhádaní. Většina tajnou volbu starosty bojkotovala
Chrudimská radnice
Chrudimská radnice | Foto: Wikimedia.org

Chrudim - Ustavující zastupitelstvo v Chrudimi v pátek nezvolilo nové vedení města. Po neúspěšné volbě starosty bylo jednání přerušeno a bude svoláno znovu.

Jediným kandidátem byl lídr vítězné ČSSD Jaroslav Trávníček, většina zastupitelů ale k tajné volbě vůbec nešla. Sociální demokraté totiž s utvořenou koalicí neměli většinu hlasů.

Řezníček vs. Trávníček

Sociální demokraté vytvořili koalici se Stranou svobodných občanů, Koalicí pro Chrudim, TOP 09 a Věcmi veřejnými, jednání s SNK ED však zkrachovala na funkci starosty, o kterou se ucházel lídr SNK ED a dosavadní místostarosta Petr Řezníček, jenž dostal v chrudimských komunálních volbách nejvíce preferenčních hlasů. K většině tak bloku schází jeden zastupitel.

Páteční zastupitelstvo bylo plné prohlášení. ODS se nejdříve neúspěšně pokusila po slibu zastupitelů schůzi přerušit. Řezníček, který byl navržen na starostu, nominaci odmítl s tím, že nevznikla žádná většinová koalice.

Přestřelka s komunisty

SNK ED potom odmítlo jít volit s odůvodněním, že pět dní před výročím 17. listopadu se nebude podílet na volbě starosty, který by byl zvolen hlasy komunistů. KSČM se proti tomu vzápětí ohradila a označila to za nedemokratický postoj.

Lídr Koalice pro Chrudim a dosavadní místostarosta Roman Málek poté prohlásil, že hlasy komunistů odmítá, stejně učinila i zástupkyně TOP 09.

K tajným volbám se tak vydali jen zastupitelé ČSSD, Strany svobodných občanů, VV a KSČM, ostatní zůstali sedět. Trávníček získal 11 hlasů a jako předsedající schůze na návrh SNK ED jednání ukončil.

Zastupitelé pouze odhlasovali, že kromě starosty bude mít město v tomto volebním období dva uvolněné místostarosty místo dosavadních tří.

Dosavadním starostou Chrudimi byl populární  Jan Čechlovský (ODS). Ve sněmovních volbách byl zvolen poslancem, když díky preferenčním hlasům proklouznul do Parlamentu až z devátého místa pardubické kandidátky ODS. Starostenský úřad vykonával do komunálních voleb souběžně s poslancováním v Praze.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 37 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy