Pardubice chystají evakuaci, v Paramu leží stará munice

ČTK ČTK
30. 11. 2011 16:38
Případná evakuace by se týkala asi 4000 lidí, kteří žijí v blízkosti areálu Paramo
V areálu Parama leží na 130 nevybuchlých leteckých pum (ilustrační foto)
V areálu Parama leží na 130 nevybuchlých leteckých pum (ilustrační foto) | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Pardubice - Obyvatele Pardubic možná čeká evakuace. V areálu Parama, kde leží asi 130 nevybuchlých leteckých pum z druhé světové války, se má totiž v únoru příštího roku začít stavět.

Odborníci zatím nevědí, zda jsou pumy aktivní. Rafinerie byla v závěru druhé světové války cílem několika náletů spojenců. Na případnou evakuaci se chystají město i složky integrovaného záchranného systému.

Evakuace by se týkala asi 4 000 lidí

"Všechny složky integrovaného záchranného systému budou připravené na možnou evakuaci. Ta by se případně týkala okruhu 1100 metrů okolo místa nálezu, to jsou asi 4000 lidí," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Město už typuje objekty, kam by obyvatele při případné evakuaci odvezlo. Mezi nimi jsou tělocvičny, školy i pardubická ČEZ aréna. Tam také časem bude informační schůze, kde se lidé dozvědí podrobnosti.

V okolí rafinerie Paramo se má v nejbližších letech stavět několikrát, s evakuací by případně museli obyvatelé počítat i desítky měsíců.

"Je možné, že nebude jediná, ale je možné, že se obyvatelé budou evakuovat v následujících dvou letech hned několikrát," řekla Fraňková.

V areálu Parama může být podle předběžných výzkumů až 130 nevybuchlých leteckých pum. V případě nálezu by je pyrotechnici pravděpodobně naložili do nákladního auta s pískem a odvezli nejspíš do Starého Máteřova, kde by je odpálili. Míst na případný odpal pum může být více. Při odvážení pumy by se musely vyklidit také silnice a domy v okolí.

Informace o všech plánovaných krocích a výkopových pracích budou zveřejňovány na webových stránkách policie, hasičů, magistrátu a prostřednictvím místního rozhlasu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy