Na pardubické letiště se vrací afghánští piloti

Domácí Domácí
2. 11. 2011 6:43
Výcvik na vrtulnících probíhá na vojenském letišti, město ho i přes stížnosti občanů neovlivní
Výcvik na vrtulnících probíhá na vojenském letišti, město ho i přes stížnosti občanů neovlivní (ilustrační foto).
Výcvik na vrtulnících probíhá na vojenském letišti, město ho i přes stížnosti občanů neovlivní (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Pardubice - Pardubické letiště budou k výcviku na vrtulnících opět využívat vojáci z Afghánistánu. Zahraniční piloti budou létat na ruských dopravních strojích Mi-17.

"Původně se mělo jednat o skupinku šestnácti afghánských pilotů, nakonec do Pardubic dorazí pouze čtyři. Podle informací od zástupců Centra leteckého výcviku, kteří kurz organizují, už v současné době zahájili pozemní přípravy a jejich výcvik bude ukončený do konce tohoto roku," přibližuje primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková.

Počet afghánských pilotů je tentokrát výrazně nižší, než při kurzech, které se na letišti odehrály v období července a září."Bude to vlastně takový mini-kurz. Afghánští piloti zde tentokrát budou sedm až osm týdnů a každý z nich by měl nalétat od patnácti do dvaceti hodin. Celkově se tak pohybujeme v desítkách nalétaných hodin," vysvětluje ředitel Centra leteckého výcviku Miroslav Brož.

Čtveřice afgánských pilotů ovšem zřejmě není poslední, která se v Pardubicích objeví. "Potvrdit to nemůžeme, ale kontrakt máme ještě na další rok," dodává Miroslav Brož.

Mi-17 nejsou tak hlučné, uklidňuje město

Vrtulníky Mi-17 jsou méně hlučné než pomalejší stroje Mi-2, na jejichž provoz si lidé v Pardubicích většinou stěžují. Jelikož výcvik probíhá na vojenském letišti, město nemůže jeho průběh nijak ovlivnit. "Jsme alespoň rádi, že nás armáda vnímá jako partnera a předává nám základní informace a snaží se reagovat i na naše připomínky," říká primátorka.

V Česku se zahraniční vojáci naposledy hromadně cvičili koncem 40. let 20. století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik budoucím příslušníkům izraelských ozbrojených sil.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy