reklama
 
 

Na pardubické letiště se vrací afghánští piloti

2. 11. 2011 6:43
Výcvik na vrtulnících probíhá na vojenském letišti, město ho i přes stížnosti občanů neovlivní

Pardubice - Pardubické letiště budou k výcviku na vrtulnících opět využívat vojáci z Afghánistánu. Zahraniční piloti budou létat na ruských dopravních strojích Mi-17.

"Původně se mělo jednat o skupinku šestnácti afghánských pilotů, nakonec do Pardubic dorazí pouze čtyři. Podle informací od zástupců Centra leteckého výcviku, kteří kurz organizují, už v současné době zahájili pozemní přípravy a jejich výcvik bude ukončený do konce tohoto roku," přibližuje primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková.

Počet afghánských pilotů je tentokrát výrazně nižší, než při kurzech, které se na letišti odehrály v období července a září."Bude to vlastně takový mini-kurz. Afghánští piloti zde tentokrát budou sedm až osm týdnů a každý z nich by měl nalétat od patnácti do dvaceti hodin. Celkově se tak pohybujeme v desítkách nalétaných hodin," vysvětluje ředitel Centra leteckého výcviku Miroslav Brož.

Čtveřice afgánských pilotů ovšem zřejmě není poslední, která se v Pardubicích objeví. "Potvrdit to nemůžeme, ale kontrakt máme ještě na další rok," dodává Miroslav Brož.

Mi-17 nejsou tak hlučné, uklidňuje město

Vrtulníky Mi-17 jsou méně hlučné než pomalejší stroje Mi-2, na jejichž provoz si lidé v Pardubicích většinou stěžují. Jelikož výcvik probíhá na vojenském letišti, město nemůže jeho průběh nijak ovlivnit. "Jsme alespoň rádi, že nás armáda vnímá jako partnera a předává nám základní informace a snaží se reagovat i na naše připomínky," říká primátorka.

V Česku se zahraniční vojáci naposledy hromadně cvičili koncem 40. let 20. století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik budoucím příslušníkům izraelských ozbrojených sil.

autor: Domácí | 2. 11. 2011 6:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama