Historický úlovek: Celníci zabavili celý vlak s naftou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2012 20:41
V cisternách bylo 1,4 milionu litrů nafty, do Česka přijely z Běloruska
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice/Praha - Poprvé v historii pátrání po daňových podvodech zabavila berní správa spolu s celníky celý vlak s pohonnými hmotami. Podle Generálního finančního ředitelství v něm bylo 24 cisteren s naftou. Vlak byl zadržen v Pardubicích.

Hodnota zabaveného paliva je 17 milionů korun, řekla mluvčí ředitelství Jaroslava Musilová. Prodejem tohoto množství benzinkám by však firma utržila přes 36 miliónů, jak uvedl server iHned.cz.

Cisterny byly ve vlaku, který do Česka přijel z Běloruska.

V cisternách bylo podle Musilové 1,4 milionu litrů pohonných hmot. Generální finanční ředitelství je zabavilo před jejich puštěním do prodeje na základě exekučního příkazu. Bližší informace ředitelství poskytne v pondělí.

"Z pohledu zabaveného množství jde o náš největší zátah na podvodníky s pohonnými hmotami. A vůbec poprvé jsme s pomocí celní správy zasahovali na železnici. Ve sledování dovozu prostřednictvím vlaků budeme samozřejmě pokračovat," řekla Musilová pro iHned.cz.

Vlak byl sledován již z Běloruska

Jméno firmy, na niž se exekuční příkaz vztahoval, mluvčí neuvedla. Vlak z Běloruska daňová správa sledovala po celou jeho cestu z Běloruska přes Polsko do ČR.

Podle celníků firma dosud dovážela naftu jen po silnici. "My jsme se předtím zaměřili na silniční přepravu a mnozí z dovozců reagovali tak, že tyto své aktivity přenesli do přepravy pomocí železnic," řekl České televizi mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Mluvčí finančního ředitelství Musilová uvedla, že je to největší případ, který se zatím v Česku stal. Podle ČT bude celý obsah cisteren s největší pravděpodobností prodán v dražbě.

Peníze půjdou podle úřadů na uhrazení daní, které dovozce dříve v Česku nezaplatil. Podle TV Nova firma státu dluží desítky milionů. Ještě odpoledne se vlak vydal na cestu do smluvního celního skladu, kde budou pohonné hmoty dočasně uloženy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy