Chrudim zakázala podomní prodej, Ústí se k tomu chystá

ČTK ČTK
2. 5. 2013 14:07
Radní schválili tržní řád, který zakazuje ve městě podomní a pochůzkový prodej
Chrudimská radnice, ilustrační foto.
Chrudimská radnice, ilustrační foto. | Foto: Wikimedia.org

Chrudim - Nabízet v Chrudimi v domácnostech například dodávky elektřiny či nabroušení nožů nebo na ulici zdravotní pojištění a služby mobilních operátorů už nebude možné.

Radní schválili tržní řád, který zakazuje ve městě podomní a pochůzkový prodej. Ke stejnému kroku se chystá i radnice v Ústí nad Orlicí.

"Lidem, kteří se v tom příliš neorientují, dokážou tito prodejci uvázat docela slušnou smyčku na krku. Nechceme, aby občané byli obtěžováni a aby se potom divili, co to podepsali," řekl novinářům starosta Petr Řezníček (SNK ED).

Na dodržování zákazu by měla dbát městská policie. Na ni by se lidé měli obracet, pokud je prodejci budou atakovat. Podle místostarosty Miroslava Tejkla může pokuta za porušení zákazu prodeje dosáhnout až 2000 korun.

Kvůli porušování soukromí zakázal už dříve podomní a pochůzkový prodej také Letohrad na Orlickoústecku, zanedlouho k němu zřejmě přibude i Ústí nad Orlicí. "Úplný zákaz bude rada města projednávat 13. května," řekl starosta Petr Hájek (nez.).

O obdobném postupu naopak zatím neuvažují Pardubice nebo Svitavy. "Víme, že v některých případech prodejci lidi obtěžovali, zvláště seniory. Zatím se nám ale nějaké skutečně velké problémy nedonesly," uvedl svitavský místostarosta Pavel Čížek (ODS).

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy