Za mačetový útok v Olomouci půjdou k soudu tři cizinci

ČTK ČTK
3. 9. 2012 17:28
Po útoku bylo několik návštěvníků diskotéky zraněno, dva z nich těžce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Případ loňského hromadného napadení návštěvníků jednoho z podniků v centru Olomouce míří k soudu.

Státní zástupkyně podala v těchto dnech obžalobu na tři cizince, kteří si s návštěvníky údajně vyřizovali své účty s mačetami, dřevěnými holemi a noži v ruce.

Po útoku bylo několik návštěvníků diskotéky zraněno, dva z nich těžce. Cizinci jsou obžalovaní z výtržnictví a jeden z nich z těžkého ublížení na zdraví. Podle informací ČTK šlo o Vietnamce.

Incident se stal v polovině září před olomouckou diskotékou Varna v Riegrově ulici. Policisté tehdy uvedli, že skupina zhruba deseti cizinců se zbraněmi napadla hosty podniku, kteří stáli před vchodem. Podle policie měli v rukou nože, hole a mačety.

"Bylo zahájeno trestní stíhání proti třem cizincům, kteří jsou obviněni z výtržnictví a jeden z nich z těžkého ublížení na zdraví. Zranili pět návštěvníků, z toho dva těžce," řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Jeden z cizinců skončil ve vazbě. Předseda olomouckého okresního soudu Michal Jelínek tehdy řekl, že důvodem bylo to, aby se neskrýval před hrozícím trestem, který by se mohl vyšplhat až na deset let.

Podle policistů mělo jít o hlavního organizátora, prokázalo se prý u něj, že držel v ruce nůž a jednoho návštěvníka bodl a druhého škrábl přes ruku.

Odveta za napadení

Kriminalisté po útoku uvedli, že nešlo o rasový útok, ale o odvetu za napadení, které se odehrálo předtím v jiné části Olomouce.

Záchranáři z místa odvezli s řeznými poraněními osmadvacetiletého a devětadvacetiletého muže. Mladší z nich měl poranění na rukou a na stehně a lékaři jej vzápětí propustili domů.

Starší byl pořezaný na krku, na zádech a na končetinách, v nemocnici zůstal asi týden. Další návštěvníci byli ošetřeni ambulantně s lehčím zraněním, podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta šlo například o zlomeninu prstu, zhmožděniny a řezné ranky.

Policisté při usvědčování útočníků vycházeli i z kamerových záznamů, které jim poskytla olomoucká městská policie. Jedna z kamer je umístěna na rohu Riegrovy ulice a druhá kamera do této oblasti vidí z náměstí Hrdinů.

Kriminalisté vyšetřování ukončili v červenci s návrhem na obžalobu. Cizinci se z napadení budou zodpovídat před olomouckým krajským soudem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy