Šarapatka je lídrem TOP 09 a STAN v Olomouckém kraji

ČTK ČTK
26. 4. 2012 11:06
TOP 09 chtěla v čele kandidátky europoslance Jana Březinu, který opustil KDU-ČSL
Bořivoj Šarapatka.
Bořivoj Šarapatka. | Foto: TOP 09

Olomouc - Společnou kandidátku TOP 09 a STAN povede v podzimních krajských volbách v Olomouckém kraji poslanec a vysokoškolský pedagog Bořivoj Šarapatka.

Lídra schválila TOP 09 a v těchto dnech i krajský sněm STAN v Olomouci. Na druhém místě kandidátky je starosta Troubek Radek Brázda. Řekla to krajská manažerka TOP 09 Irena Šnajdrová.

"Vést tak kvalitní kandidátku do kraje je pro mě především zodpovědnost. Nabídneme voličům nejen jména, ale také vizi zodpovědně hospodařícího kraje, který podporuje aktivity svých obyvatel," uvedl Šarapatka, který se jako ekolog zaměřuje na problematiku využívání krajiny, ochrany půdy a agroekologie. Poslancem je od roku 2010.

Další jména kandidátky budou zveřejněna na tiskové konferenci, kterou oba partneři plánují.

TOP 09 nejprve chtěla v čele kandidátky europoslance Jana Březinu, který nedávno opustil KDU-ČSL. Březina to ale odmítl.

Své lídry zveřejnily i další strany. Komunisty povede stejně jako v minulých krajských volbách poslanec Alexander Černý.

ODS poprvé povede žena, předsedkyně občanského sdružení Muzeum olomoucké pevnosti Markéta Záleská.

Lídrem ČSSD je provozní náměstek ředitele olomoucké fakultní nemocnice a olomoucký zastupitel Jiří Rozbořil, jeho stranický kolega a hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík svoji pozici obhajovat nebude.

Lidovci do čela kandidátky zvolili místopředsedu strany Mariana Jurečku.

ČSSD dostala v minulých volbách téměř 40 procent

V minulých krajských volbách zvítězila v Olomouckém kraji ČSSD. Od voličů dostala bezmála 40 procent procent hlasů, což jí vyneslo 27 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu.

Druhá ODS má 13 zastupitelů, třetí komunisté získali deset mandátů. Pět křesel dostala KDU-ČSL. V opozici zůstali jen komunisté.

O přízeň voličů se před čtyřmi lety v krajských volbách ucházelo celkem 15 politických stran, hnutí a koalic.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy