Rána pro lidovce, známý europoslanec Březina je opouští

Důvodem jsou rozpory se stranou a její špatné vyhodnocení příčin porážky ve volbách
Jan Březina
Jan Březina | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vlivný europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina opustil řady lidovců. Vystoupení ze strany oznámil v úterý celostátnímu výboru KDU-ČSL. Důvodem jsou jeho dlouhodobé rozpory se stranou.

Podle informací Aktuálně.cz teď vyjednává s TOP 09.

"Ano, ohlásil, že nás opouští. Je to škoda, ale čas běží dál," komentoval to předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Aktuálně.cz to potvrdil i sám europoslanec Březina, komentovat své další angažmá ale nechtěl.

"Nezamlouvá se mi poslední směřování KDU-ČSL. V čem? To by bylo na dlouhé povídání. Všechno ostatní jsou spekulace," řekl našemu deníku Březina v krátkém telefonickém rozhovoru.

Ve středečním tiskovém prohlášení už byl ale konkrétnější. Odchodem údajně vyvrcholily jeho dlouhodobé rozpory se stranou. Podle něj totiž dobře nevyhodnotila skutečné příčiny porážky v parlamentních volbách.

Ty Březina spatřuje v personálních chybách a v tom, jaké tváře KDU-ČSL veřejnosti nabízí. 

"Příkladem kandidatury do veřejných funkcí z poslední doby, která mě utvrdila v mém názoru na situaci ve straně, je senátní kandidatura Ludvíka Hovorky reprezentujícího politický směr v KDU-ČSL, který pro mě není přijatelný," uvedl v prohlášení.

Nabízí se přechod do TOP 09

I přes odchod z řad lidovců zůstává Jan Březina členem Evropské lidové strany, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu.

Podle informací, které Aktuálně.cz má, už ale delší dobu vyjednává s TOP 09 a není vyloučena jeho účast v letošních krajských volbách - měl by vést jednu z krajských kandidátek "topky".

"Toto nám neoznámil, ale proslýchá se to už delší dobu. My jsme mu nabízeli, aby byl za nás lídrem v Olomouckém kraji, to ale odmítl," řekl předseda lidovců Bělobrádek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy