Rána pro lidovce, známý europoslanec Březina je opouští

Domácí Jan Němec Domácí, Jan Němec
8. 2. 2012 11:50
Důvodem jsou rozpory se stranou a její špatné vyhodnocení příčin porážky ve volbách
Jan Březina
Jan Březina | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vlivný europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina opustil řady lidovců. Vystoupení ze strany oznámil v úterý celostátnímu výboru KDU-ČSL. Důvodem jsou jeho dlouhodobé rozpory se stranou.

Podle informací Aktuálně.cz teď vyjednává s TOP 09.

"Ano, ohlásil, že nás opouští. Je to škoda, ale čas běží dál," komentoval to předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Aktuálně.cz to potvrdil i sám europoslanec Březina, komentovat své další angažmá ale nechtěl.

"Nezamlouvá se mi poslední směřování KDU-ČSL. V čem? To by bylo na dlouhé povídání. Všechno ostatní jsou spekulace," řekl našemu deníku Březina v krátkém telefonickém rozhovoru.

Ve středečním tiskovém prohlášení už byl ale konkrétnější. Odchodem údajně vyvrcholily jeho dlouhodobé rozpory se stranou. Podle něj totiž dobře nevyhodnotila skutečné příčiny porážky v parlamentních volbách.

Ty Březina spatřuje v personálních chybách a v tom, jaké tváře KDU-ČSL veřejnosti nabízí. 

"Příkladem kandidatury do veřejných funkcí z poslední doby, která mě utvrdila v mém názoru na situaci ve straně, je senátní kandidatura Ludvíka Hovorky reprezentujícího politický směr v KDU-ČSL, který pro mě není přijatelný," uvedl v prohlášení.

Nabízí se přechod do TOP 09

I přes odchod z řad lidovců zůstává Jan Březina členem Evropské lidové strany, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu.

Podle informací, které Aktuálně.cz má, už ale delší dobu vyjednává s TOP 09 a není vyloučena jeho účast v letošních krajských volbách - měl by vést jednu z krajských kandidátek "topky".

"Toto nám neoznámil, ale proslýchá se to už delší dobu. My jsme mu nabízeli, aby byl za nás lídrem v Olomouckém kraji, to ale odmítl," řekl předseda lidovců Bělobrádek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy