Primátor Prostějova náhle rezignoval. Objevilo se kolem něj podezření ze střetu zájmů či korupce

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2015 14:44
76letý prostějovský primátor z ČSSD Miroslav Pišťák v neděli překvapeným zástupcům města i organizátorům místních hodů v zasedací místnosti radnice oznámil svoji rezignaci. Během pondělka by měl Pišťák svůj odchod vysvětlit. MF Dnes informovala o tom, že v uplynulých letech měly přistát statisíce korun na účtech primátora Pišťáka a náměstka hejtmana Aloise Mačáka. Celkem 1,6 milionu vykázali jako dary od firem. Porušení zákona oba odmítají a tvrdí, že peníze šly na volební kampaň. Strana o tom ale neví.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Prostějov - Primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD) v neděli nečekaně rezignoval.

Učinil tak poté, co média informovala o tom, že Pišťák společně s náměstkem olomouckého hejtmana Aloisem Mačákem (ČSSD) dostali na své účty finanční dary od několika firem v celkové hodnotě 1,6 milionu korun. Šestasedmdesátiletý Pišťák stál v čele prostějovské radnice od roku 2010.

"K dnešnímu dni rezignuji na funkci primátora Prostějova. Jediný důvod je ten, že v souvislosti s tím, co se objevuje v souvislosti s mým jménem, nechci, aby bylo jakýmkoli způsobem zmiňováno město Prostějov. Je to záležitost Miroslava Pišťáka," řekl Pišťák, který tvrdí, že se ničeho nečestného či protiprávního nedopustil.

Mluvčí olomouckého kraje Kamila Navrátilová řekla, že hejtmanův náměstek Mačák zatím úmysl rezignovat neoznámil.

"O situaci kolem peněžních darů pro Aloise Mačáka jsem nevěděl. Kam dospěla tato záležitost, je pro mě osobně šok. Vzhledem k výše uvedenému se chci podrobně seznámit se vším, co s touto kauzou souvisí. To má spojitost i s tím, jak budu dále v celé záležitosti postupovat," řekl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

MF Dnes: peníze od soukromých firem

Mladá fronta Dnes v pondělním vydání napsala, že Pišťák a hejtmanův náměstek Mačák, který pochází z Prostějova, v posledních třech letech dostali od soukromých firem na své soukromé účty celkem 1,6 milionu korun.

ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 několik regionálních firem poslalo 1,35 milionu korun a Pišťák loni od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dostal 250 000 korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat.

"O tom, jak oba jmenovaní s uvedeným soukromými dary v minulosti naložili či aktuálně nakládají, ČSSD nemá žádné informace. Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoli spojování s ČSSD vylučujeme," uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Uřekl jsem se

Pišťák dnes své dřívější vyjádření pro MF Dnes poopravil. "Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie," řekl Pišťák.

Na opakovaný dotaz, zda peníze posloužily k prezentaci jeho osoby před volbami, odpověděl: "Použity byly v souvislosti s mým působením ve veřejné funkci, nikoliv v souvislosti s volbami."

Pišťák tvrdí, že firma DT výhybkárna a strojírna Prostějov, která mu finanční dar poskytla, žádnou zakázku od města nedostala. Předsedou představenstva společnosti DT výhybkárna a strojírna je Bedřich Grulich, který je členem ČSSD a od loňska zastává funkci prostějovského radního.

Situací po Pišťákově odstoupení se dnes bude zabývat městský výbor ČSSD v Prostějově, který bude spojen s jednáním klubu zastupitelů ČSSD. "Předpokládám, že (Pišťákův) nástupce bude z naší strany, takže se asi budeme bavit o tom, kdo by to měl být," řekla šéfka prostějovské ČSSD Zuzana Bratterová.

O Pišťákově nástupci by poté měla jednat koalice, kterou loni po volbách v Prostějově vytvořila vítězná ČSSD s hnutím PéVéčko a KSČM.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Putin chystá na červen vojenskou přehlídku k výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil vojenskou přehlídku na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Oznámila to v úterý ruská média.

Vojenská přehlídka se jako ukázka ruské moci a síly tradičně koná 9. května na moskevském Rudém náměstí, ale letos musel Putin akci odložit kvůli pandemii způsobené koronavirem. Nákaza mezitím postihla více než 360 tisíc obyvatel nejrozlehlejší země světa a denně přibývají tisíce nových případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy