Olomouc chce dostat z centra zařízení pro bezdomovce

ČTK ČTK
28. 8. 2013 14:46
Magistrát eviduje zvýšený počet stížností obyvatel i návštěvníků na chování bezdomovců
Radnice v Olomouci.
Radnice v Olomouci. | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Olomoucká radnice se snaží najít novou budovu pro denní centrum charity, jehož pracovníci pomáhají lidem bez domova.

Sociální zařízení nyní sídlí v historickém centru Olomouce a magistrát hlavně v letních měsících eviduje zvýšený počet stížností obyvatel i návštěvníků města na chování bezdomovců, kteří v památkové rezervaci žebrají, znečišťují veřejné prostranství a opilí vyvolávají potyčky.

Charita Olomouc s městem spolupracuje a přestěhování denního centra se nebrání.

"Do konce letošního roku se chceme pokusit najít alternativní prostor pro poskytování těchto služeb, abychom městskou památkovou rezervaci uchránili od tohoto negativního jevu. Hledáme lokalitu, která bude vadit nejméně," řekl primátor Martin Novotný (ODS).

Denní centrum charity lidem bez přístřeší a peněz nabízí stravu a hygienické zázemí.

Obyvatelé z okolí ale kvůli chování bezdomovců zorganizovali petici a požadují přestěhování sociálního zařízení. Vadí jim skupinky opilých a agresivních bezdomovců, kteří se v této části města pohybují hlavně v létě.

Podle Novotného bylo v okolí poškozeno několik automobilů a lidé bez domova začínají vadit i majitelům penzionů.

Za rok bude situace ještě horší

Radnice už několik měsíců zatím bezvýsledně hledá vhodný objekt mezi domy, které vlastní město, a nyní se začne poohlížet také po nemovitostech patřících armádě či soukromým majitelům.

"Jakmile se začne venku ochlazovat, tak hrozí, že se na tento problém zapomene a příští rok bude situace ještě horší. To nemůžeme připustit. Naším cílem je najít vhodný prostor a charitu přemístit," řekl primátor.

Ředitelka Charity Olomouc Ludmila Gottwaldová řekla, že přestěhování denního centra by mohlo situaci vyřešit.

"S magistrátem při hledání nových prostor spolupracujeme. Pokud se najde vhodná budova, tak se tomu nebráníme. Podmínkou je, abychom potom finančně zvládli zajistit její provoz," uvedla. Charita se snažila vhodný objekt pro sídlo denního centra sama najít, zatím ale marně.

Centrum ve Wurmově ulici denně obslouží zhruba 150 lidí bez domova. Charita letos s pomocí dotace od města pořídila terénní automobil, kterým v okrajových částech Olomouce rozváží jídlo bezdomovcům, aby neměli důvod chodit do historického centra.

Gottwaldová míní, že situace v okolí denního centra se ve srovnání s předchozími roky zlepšila

Šest stovek lidí bez domova

Ve Wurmově ulici by měl i nadále fungovat azylový dům charity pro matky s dětmi a muže bez domova, jehož provoz podle radních lidem v okolí nevadí.

"Problematické je pouze denní centrum," uvedla primátorova náměstkyně Eva Machová (TOP 09), podle které charita je o přestěhování tohoto zařízení ochotna s městem jednat. "Také hledala vhodné náhradní prostory a zatím je nenašla," podotkla náměstkyně.

V Olomouci podle odhadu Machové žije zhruba šest stovek lidí bez domova, z nichž 250 pobývá na ulici. "Jsou to lidé, kteří z 90 procent nejsou schopni se vrátit do společnosti a fungovat jako ostatní," řekla Machová.

Upozornila na to, že v tomto případě neexistuje žádné jednoduché řešení. "Jev nevyřešíme, ale můžeme hledat nástroje, jak posílit bezpečnost a zároveň zlepšit kvalitu života těchto lidí," řekla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy