Muž se doznal k 16 let staré vraždě. Trápilo ho svědomí

ČTK ČTK
7. 2. 2013 9:01
Učitelku v Mohelnici na Šumpersku napadl a zabil v listopadu 1996
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Olomouc - Před olomouckým krajským soudem ve čtvrtek stanul šestatřicetiletý muž podezřelý z 16 let staré vraždy učitelky v Mohelnici na Šumpersku.

Muž se k vraždě před soudem doznal. Ženu, známou svých rodičů, v jejím bytě v panelovém domě svázal a podřezal. Pod tíhou svědomí se přišel teprve loni sám doznat na policejní služebnu. Hrozí mu až 15 let vězení. Vražda v Mohelnici patřila k nejdéle neobjasněným trestným činům tohoto druhu v regionu.

Podle žalobkyně Marie Kodytkové spáchal čin zvlášť surovým způsobem a v úmyslu zakrýt jiný trestný čin. Útok se odehrál v listopadu 1996, muži bylo tehdy 20 let. Učitelku tehdy student na učilišti napadl v jejím bytě, od kterého si tajně udělal duplikát klíče. Učitelka totiž klíče od svého bytu nechávala při odjezdech z domova u jeho otce, který byl jejím kolegou na škole.

Žena ho přistihla v bytě

Do bytu mladík tajně chodil zhruba půl roku, jednoho dne jej však žena nečekaně přistihla. "Ženu chytil zezadu, kolem krku jí dal pásek od svetru. Poté, co ji přiškrtil a povalil ji na břicho, svázal jí ruce a celý obličej zalepil lepicí páskou. Nakonec jí nadzvedl hlavu a zasadil jí hlubokou řeznou ránu o délce 22 centimetrů," uvedla státní zástupkyně Marie Kodytková. Žena na místě zemřela.

Její vrah se mezitím vyučil na automechanika, oženil se a narodila se mu dcera. Na policii přišel loni v červnu, prý pod tíhou svědomí. Dopodrobna jim přitom popsal i takové skutečnosti, které mohl znát pouze pachatel.

"V bytě jsem tam tehdy nikdy nic nevzal, takže to nepoznala. Chodil jsem se tam třeba dívat na televizi, měli jsme malý byt. Ten den jsem se asi zakoukal a najednou vešla do bytu. Vypnul jsem televizi a zpanikařil. Pak si nic nepamatuji, vím, že jsem vybíhal ven a viděl jsem tělo paní Čížkové. Až druhý den jsem se dozvěděl, co se stalo. Dal jsem si dohromady, že jsem to asi byl já, kdo to spáchal," uvedl ve čtvrtek obžalovaný.

Při výslechu na policii loni v červnu však muž zacházel i do podrobností. Uvedl, že žena ve chvíli, kdy jej načapala, křičela, že je zloděj. Chtěl ji umlčet, proto jí zalepil celý obličej lepicí páskou.

"Bál jsem se, aby mne nepoznala. Pak mne napadlo, že je to už blbost. Pak jsem se natáhl na kuchyňskou linku, nahmatal jsem nůž a tahem jsem jí krk podřízl. Po chvilce se přestala hýbat. Po celou dobu jsem jí klečel na zádech," vypověděl.

U soudu dnes uvedl, že dostal ze sebe strach a potřeboval tu tíhu ze sebe dostat. Svou roli podle něj hrálo i to, že měsíc před přiznáním vytáhl nůž na dvě prostitutky, nic jim však neudělal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy