Hořící cisterna na R35 u Olomouce omezila provoz

ČTK ČTK
9. 10. 2013 9:36
Hasičům se požár podařilo zlikvidovat, silnice je opět průjezdná.
Foto: HZS Libereckého kraje

Olomouc - Na rychlostní silnici R35 u Olomouce hořela v noci část cisterny převážející asfalt. Požár se rozšířil od pneumatik na nákladním vozidle, zasáhl i opláštění cisterny. Hasičům se však podařilo oheň zlikvidovat.

Škoda se vyšplhala na 350 tisíc korun. Příčinou je technická závada, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Nehoda na čas zastavila dopravu, nyní je podle policistů provoz obnoven levým jízdním pruhem.

Požár na obchvatu Olomouce u sjezdu k Olympii na místě likvidovaly tři jednotky hasičů.

"Hasiči po svém příjezdu během několika minut lokalizovali požár již i na opláštění cisterny, zde došlo k hoření asfaltu na vnější straně cisterny," uvedl Hošák.

Nebezpečná místa poté zkontrolovali termokamerou a ochladili pláště a disky ohořelých kol. Převážený materiál následně majitel přečerpal do další cisterny.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn, nehoda však omezila dopravu na rychlostní silnici. Podle krajského policejního mluvčího Josefa Bednaříka musela být silnice kvůli odstranění cisterny ráno uzavřena. Kolem půl deváté byl provoz na R35 v místě nehody obnoven levým jízdním pruhem.

Během posledních hodin se jedná již o třetí podobný výjezd hasičů k nahlášenému požáru nákladního auta.

Ve dvou předchozích případech šlo o technickou pomoc, autům unikal olej a byly zakouřeny. V úterý olomoučtí hasiči likvidovali požár osobního vozidla na ulici I.P. Pavlova.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy