Detenční ústav ve Vidnavě kvůli amnestii nebude

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 4. 2013 16:29
Ministerstvo a Vězeňská služba se shodly, že zřídit ústav by bylo nehospodárné
Po prezidentské amnestii v lednu z českých věznic odešlo téměř 6500 vězňů.
Po prezidentské amnestii v lednu z českých věznic odešlo téměř 6500 vězňů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Detenční ústav ve Vidnavě na Jesenicku nebude. Ministerstvo spravedlnosti se shodlo s Vězeňskou službou ČR v tom, že po lednové amnestii by zřízení ústavu bylo zbytečné a nehospodárné.

"Rekonstrukce Vidnavy tak, aby bylo možné objekt využít jako detenční ústav s kapacitou kolem 250 chovanců, by si vyžádala investici kolem 270 milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Ministerstvo už loni na podzim přiznalo, že na přestavbu bývalého kněžského semináře nemá peníze.

Vězeňská služba má navíc ve Velkých Přílepech, Vyšních Lhotách a v Poštorné k dispozici další objekty, které jsou v mnohem lepším stavu a nevyžadují tak velké investice. K zakonzervování těchto poboček věznic ministerstvo přistoupilo rovněž v souvislosti s amnestií.

"Ministerstvo spravedlnosti objekt nabídne ostatním organizačním složkám státu k dalšímu využití," dodala Čechová.

Starostka Vidnavy Eva Pavličíková si pondělní rozhodnutí na ministerstvu vyslechla osobně. "Je to obrovské zklamání, nejen pro Vidnavu, ale i pro jesenický okres. Vkládali jsme do toho velkou naději, přislíbeno bylo až 200 pracovních míst. Bohužel naděje na další nová pracovní místa v našem okrese není," řekla.

Právě vytvoření nových pracovních míst si od vzniku detenčního ústavu či věznice slibovali místní, kteří projekt podpořili i v referendu.

Poté, co v lednu opustilo brány českých věznic téměř 6500 vězňů, už se vězeňská služba rozhodla od května zavřít věznici Drahonice na Lounsku.

Zabezpečovací detenci si momentálně odpykává 34 duševně nemocných pachatelů závažných trestných činů, z toho dvě ženy. Podle údajů Vězeňské služby představuje tento počet zhruba polovinu ubytovací kapacity detenčních zařízení, která se nacházejí v Brně a Opavě.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy