Policie našla v bytě zastřeleného dlužníka další zbraně. Úřednice i exekutor zůstávají v nemocnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2016 15:41
V traumatologickém centru Fakultní nemocnice v Ostravě i nadále zůstávají oba zranění po středeční střelbě v Ostravě-Hrušově. Dlužník je postřelil při soudním vystěhování. Zraněná úřednice je na standardním oddělení, exekutor je na jednotce intenzivní péče. Stav obou zraněných je stabilizovaný. Při incidentu byl lehce zraněn i zasahující policista. Útočníka policie zastřelila. Ve střelcově bytě nalezli policisté během domovní prohlídky další střelné zbraně, které byly nabité, a také stovky nábojů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Ostrava - Zdravotní stav jednapadesátiletého exekutora a sedmatřicetileté úřednice, které ve středu v Ostravě-Hrušově nelegálně drženou útočnou puškou postřelil šedesátiletý dlužník, je stabilizovaný. "Oba nadále zůstávají v péči lékařů Fakultní nemocnice Ostrava," upřesnil náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal. Útočníka policie zastřelila.

Oba pacienti jsou na traumatologickém centru. Úřednice, která exekutora doprovázela jako nezúčastněná osoba a utrpěla méně závažná poranění, leží na standardním oddělení. Lékaři zatím neočekávají, že by ji propustili do domácího léčení. Muž, který byl po střelbě zraněn vážněji, nadále zůstává na jednotce intenzivní péče.

Policisty na místo přivolal exekutor, který si nebyl jistý svou bezpečností. Když na místo dorazili, chtěl zahájit exekuci. Policisté šli k domu první, civilisté za nimi. K domu už ale nedošli, muž vyšel ze dveří a začal střílet. Policisté palbu opětovali a muže zastřelili. Kromě exekutora a úřednice dlužník lehce zranil také zasahujícího policistu.

Muž střílel z nelegálně držené útočné pušky. Podle kriminalistů mohl být útok předem připravený a promyšlený. Ve střelcově bytě nalezli policisté během domovní prohlídky další střelné zbraně, které byly nabité, a také stovky nábojů, uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Policisté již začali s výslechy svědků a přibráni byli i znalci, například z oboru genetiky, daktyloskopie či balistiky. "Vrchní komisař nařídil soudní pitvu zesnulého," uvedla Holčáková.

Na místě byli i další lidé - zaměstnanci stěhovací služby či zástupce majitele budovy. Podle exekutorské komory byl dlužník o postupu informován a několik týdnů měl možnost se z bytu vystěhovat, což neučinil. Případ kriminalisté kvalifikovali jako pokus o vraždu.

Zásahem policistů se už zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), což je v obdobných případech standardní postup. "Je to běžný postup v rámci povinností, které inspekci ze zákona náleží. Každým takovým zákrokem policie, kdy dojde ke zranění nebo úmrtí, ať již zasahujících příslušníků bezpečnostního sboru, pachatele, nebo i dalších civilních osob, se GIBS standardně zabývá. Předmětem těch šetření jsou obecně vždy všechny okolnosti, které s danou situací nějakým způsobem souvisí, a je to tak i v tomto případě," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy