Policie našla v bytě zastřeleného dlužníka další zbraně. Úřednice i exekutor zůstávají v nemocnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2016 15:41
V traumatologickém centru Fakultní nemocnice v Ostravě i nadále zůstávají oba zranění po středeční střelbě v Ostravě-Hrušově. Dlužník je postřelil při soudním vystěhování. Zraněná úřednice je na standardním oddělení, exekutor je na jednotce intenzivní péče. Stav obou zraněných je stabilizovaný. Při incidentu byl lehce zraněn i zasahující policista. Útočníka policie zastřelila. Ve střelcově bytě nalezli policisté během domovní prohlídky další střelné zbraně, které byly nabité, a také stovky nábojů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Ostrava - Zdravotní stav jednapadesátiletého exekutora a sedmatřicetileté úřednice, které ve středu v Ostravě-Hrušově nelegálně drženou útočnou puškou postřelil šedesátiletý dlužník, je stabilizovaný. "Oba nadále zůstávají v péči lékařů Fakultní nemocnice Ostrava," upřesnil náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal. Útočníka policie zastřelila.

Oba pacienti jsou na traumatologickém centru. Úřednice, která exekutora doprovázela jako nezúčastněná osoba a utrpěla méně závažná poranění, leží na standardním oddělení. Lékaři zatím neočekávají, že by ji propustili do domácího léčení. Muž, který byl po střelbě zraněn vážněji, nadále zůstává na jednotce intenzivní péče.

Policisty na místo přivolal exekutor, který si nebyl jistý svou bezpečností. Když na místo dorazili, chtěl zahájit exekuci. Policisté šli k domu první, civilisté za nimi. K domu už ale nedošli, muž vyšel ze dveří a začal střílet. Policisté palbu opětovali a muže zastřelili. Kromě exekutora a úřednice dlužník lehce zranil také zasahujícího policistu.

Muž střílel z nelegálně držené útočné pušky. Podle kriminalistů mohl být útok předem připravený a promyšlený. Ve střelcově bytě nalezli policisté během domovní prohlídky další střelné zbraně, které byly nabité, a také stovky nábojů, uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Policisté již začali s výslechy svědků a přibráni byli i znalci, například z oboru genetiky, daktyloskopie či balistiky. "Vrchní komisař nařídil soudní pitvu zesnulého," uvedla Holčáková.

Na místě byli i další lidé - zaměstnanci stěhovací služby či zástupce majitele budovy. Podle exekutorské komory byl dlužník o postupu informován a několik týdnů měl možnost se z bytu vystěhovat, což neučinil. Případ kriminalisté kvalifikovali jako pokus o vraždu.

Zásahem policistů se už zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), což je v obdobných případech standardní postup. "Je to běžný postup v rámci povinností, které inspekci ze zákona náleží. Každým takovým zákrokem policie, kdy dojde ke zranění nebo úmrtí, ať již zasahujících příslušníků bezpečnostního sboru, pachatele, nebo i dalších civilních osob, se GIBS standardně zabývá. Předmětem těch šetření jsou obecně vždy všechny okolnosti, které s danou situací nějakým způsobem souvisí, a je to tak i v tomto případě," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy